Bencze József: rendőrt minden településre!
Minden településen legyen rendőr, ha nincs körzeti megbízott egy területen, akkor a szolgálat átcsoportosításával kell biztosítani a rendőri jelenlétet - mondta az országos rendőrfőkapitány pénteken Szikszón, amikor megnyitotta a helyi iskolásoknak tartott baleset- és bűnmegelőzési szakmai napot.
Bencze József közölte: valamennyi bűncselekménytípus esetében csökkennek a statisztikai adatok, csak a rablások, illetve a fegyveres rablások tekintetében tapasztalható emelkedés. Hangsúlyozta: hiába a csökkenő tendencia, a biztonságérzet nem csak a rendőrségen múlik, azt számos körülmény befolyásolja, például a szociális, társadalmi viszonyok is.
Kitért a Magyarországon - a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Nagycsécsen és Alsózsolcán - romák sérelmére elkövetett bűnesetekre is. Mint mondta, "kemény munkát végeznek a kollégák", napi kapcsolatban vannak azzal a 100 fős nyomozócsoporttal, amely az ügyeken dolgozik. Arról is beszámolt, hogy a tervek szerint az év végére Miskolcon is létrehozhatják a bevetési osztályt, a 148 fős állomány elsősorban a Borsod megyei közbiztonságért felel majd, de lesznek regionális feladataik is.
Az országos rendőrfőkapitány a baleset-megelőzés fontosságát is kiemelte. Rámutatott arra, hogy az utóbbi időszakban jelentősen csökkent a halálos közlekedési balesetek száma az országban. Tavaly 262-vel kevesebben haltak meg az országutakon, mint egy évvel korábban, s az idei év első négy hónapjának adatai szerint további csökkenés mutatkozik az elmúlt esztendő azonos időszakához képest. Ez elsősorban a fokozott rendőrségi akcióknak, az objektív felelősség és a zéró tolerancia bevezetésének, továbbá a hathatós figyelemfelkeltő kampányoknak köszönhető - tette hozzá.
Ezt követően Bencze József - aki egyébként Szikszón született - megnézte a rendezvény programjaként megtartott tűzoltó-bemutatót, amelynek során egy egő autó lángajainak tovább terjedését állították meg a lánglovagok.
A szakmai napon részt vevő encsi rendőrkapitány, Sulyok János alezredes, a hvg.hu-nak elmondta, az iskolákban gyakoriak ugyan a kisebb atrocitások, amikor a gyerek összeszólalkozik a tanárával, s a vitába később esetleg a család is bekapcsolódik, ugyanakkor a tanintézmények droggal nem fertőzöttek. Hozzátette: a szikszói kistérségben - ahol az ügyek többségét a vagyonelleni bűncselekmények teszik ki -, a megye más területeihez képest több garázdaság miatt indul eljárás.