2009. május. 26. 15:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 26. 15:13 Itthon

Felfüggesztett börtönt kapott Lengyel Zoltán

Lengyel Zoltán független országgyűlési képviselő nyolc hónap, két év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést kapott első fokon a Budai Központi Kerületi Bíróság keddi, nem jogerős ítélete szerint hivatalos személy elleni erőszak, könnyű testi sértés és becsületsértés vétsége miatt.

Az ügyész súlyosbítást kért, míg Magyar György védő és Lengyel Zoltán azt közölte: fellebbeznek az elsőfokú ítélet ellen. A per így a Fővárosi Bíróságon folytatódik.
   
A bíróság indoklásában lényegében osztotta a Központi Nyomozó Főügyészség álláspontját, és Lengyel Zoltán védekezését nem találta alkalmasnak a vád kétségessé tételére. Ujvári Ákos bíró szerint ugyanis a vádlott vallomása több ponton ellentmondásos volt. A bíróság szerint a rendőri intézkedés jogszerű és szakszerű volt.
   
Lengyel Zoltán ellen az I. kerületi rendőrkapitány 2007 júliusában tett feljelentést. A BRFK akkor azt közölte: 2007. július 8-án késő este a férfi (aki akkor a Fidesz országgyűlési képviselője volt) a budai Vár alatti Alagút kijáratánál megütötte a vele szemben szabályosan intézkedő rendőrt. Az intézkedésre a rendőrök szerint azért volt szükség, mert az autót vezető Lengyel Zoltánnál nem voltak személyes iratok.
   
A vádat képviselő ügyészség még a döntés előtt felfüggesztett börtönbüntetést kért, míg az ügyvéd úgy vélte: a bíróságnak elég lenne "rosszallását" kifejeznie Lengyel Zoltán viselkedése miatt, és legfeljebb pénzbüntetéssel sújtani. Utalt arra: a képviselő terhére annyi róható fel, hogy egy nyomdafestéket nem tűrő szóval illette az intézkedő rendőrt. 
   
Az ügyész vádbeszédében arra mutatott rá: társadalmi elvárás az országgyűlési képviselőkkel szemben, hogy "példamutatóan viselkedjenek", ám, mint fogalmazott, Lengyel Zoltán nem mutatott jó példát 10 millió magyarnak, holott az ő képviseletükre esküdött fel.
   
Kitért arra is, hogy közvetlen bizonyítékot nem sikerült fellelni, így végül nem találtak olyan térfigyelő kamerát, amely rögzítette volna a történteket, ám a tanúként beidézett rendőrök egybehangzó vallomást tettek Lengyel Zoltánnal szemben.
   
Magyar György védő ugyanakkor úgy látja: abban, hogy az egyszerű szabálysértési intézkedés konfliktussá "fajult", meghatározó szerepet játszott mindkét fél, tehát az intézkedő rendőr, mind pedig a képviselő viselkedése, "kakasharca"; mind a ketten meg akarták mutatni, "ki a legény a gáton".
   
Közölte, miután védence "verbálisan" megsértette a rendőrt, a rendőr is "meg akarta mutatni", és e sérelme miatt nem az egyszerűbb, lekérdezéses igazoltatást választotta, hanem a képviselőt inkább előállította a kapitányságra.
   
A védő utalt a bíróság által meghallgatott orvos szakértői véleményre is, amely szerint Lengyel Zoltán pánikbetegségben szenvedett, rossz fizikai és idegállapotban volt, és ez is befolyásolhatta a viselkedését. Hozzátette: a szakértő Lengyel Zoltán egészségi állapotával öszefüggésben "határesetről" beszélt.
   
A vádlott az utolsó szó jogán a rendőrök szerinte ellentmondásos vallomásaira hívta fel a bíróság figyelmét. Kijelentette: bűncselekményt nem követett el, rendőrt nem ütött meg, de, mint mondta, indulatosságával "túlreagálhatta" a történteket.
   
A volt fideszes, később az MDF frakcióba ülő, jelenleg független országgyűlési képviselő ugyanakkor fenntartotta állítását, ami szerint az őt igazoltató rendőrök kirángatták őt az autójából, majd sérüléseket okoztak neki.

Hirdetés
Címkék