Százezer forintra büntették Lamperth Mónikát is
Az MSZP-frakció egységesen százezer forintra büntette azokat a képviselőket, akik a képviselőcsoport döntésével ellentétesen voksoltak, vagy nem szavaztak a nyugdíjtörvénynél - jelentette be Kovács Tibor frakcióvezető-helyettes hétfőn a frakcióülés után újságíróknak.
Százezer forintos pénzbüntetést kapott Warvasovszky Tihamér, Karsai József, Farkas Imre és Lamperth Mónika - közölte a politikus annak kapcsán, hogy a képviselők május 11-én a 13. havi nyugdíj megszüntetését is tartalmazó előterjesztésnél nem szavaztak, illetve a frakció álláspontjával ellentétesen, nemmel szavaztak.
Utalt arra, hogy az MSZP-frakcióban minden ügyet fel lehet vetni, és bizonyos szavazások alól lehet mentességet kérni a képviselőcsoport jóváhagyásával. Hozzátette: voltak azonban, akik úgy gondolták, hogy a frakciószabályzat alól ilyen hozzájárulás nélkül mentesítik magukat. Kovács Tibor azt mondta, úgy gondolják, hogy ez egy kivételes alkalom volt, és a továbbiakban nem kívánnak ezzel foglalkozni.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény módosítására május 11-én az Országgyűlésben igennel szavaztak az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők, ugyanakkor egyedüli szocialistaként nemmel szavazott Warvasovszky Tihamér székesfehérvári polgármester, aki korábban nem írta alá a Bajnai Gordon miniszterelnök tervezett intézkedéseit tartalmazó támogató nyilatkozatot sem. Az MSZP-s képviselő azt mondta, hogy nem ért egyet a 13. havi nyugdíj eltörlésével és a családi pótlék adó alá vonásával. Egy másik MSZP-s politikus, Farkas Imre tartózkodott. Ő korábban az egészségbiztosítási pénztárakról szóló, később visszavont törvényt sem szavazta meg. A szavazásnál nem volt jelen Karsai József.
Lamperth Mónika MSZP-s képviselő, volt önkormányzati miniszter átmeneti rosszullét miatt nem volt jelen, amikor a nevét olvasták, később felment az elnöki pulpitusra azzal, hogy szeretne szavazni, de erre már nem volt lehetősége. Kovács Tibor beszámolt arról, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök is részt vett a frakcióülésen, ahol az adótörvényekről, a vagyonadóról beszéltek.
Kovács Tibor közölte, hogy néhány pontosító javaslat is megfogalmazódott, arról folyt a vita, hogyan tehető még igazságosabbá ez az adónem. Példaként említette annak kérdését, hogyan szabályozható az, hogy ha valakinek több nagyobb értékű ingatlana van. Hozzáfűzte, az igazságossághoz az is hozzátartozna, ha összevonhatnák ezeket a vagyonelemeket.
A frakcióvezető-helyettes közölte, a kormányfő tájékoztatása szerint ennek a technikai feltételei nem adottak. Megjegyezte, a kormányfő köszönetet mondott a frakciónak a törvényjavaslat előkészítésében való együttműködésért. Arra a kérdésre, mely szerint kért-e valaki a nap folyamán tartandó szavazások, a gyes és a gyed szabályainak módosítása alól felmentést, Kovács Tibor közölte: Vidorné Szabó Györgyi kért felmentést, de a frakció nem járult hozzá a kérés teljesítéséhez.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.