Csökkenhet a 4-es metró uniós támogatása
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) egy esetleges későbbi visszafizetési kockázat elkerülése érdekében a 4-es metró projekt uniós támogatási forrásainak pénzügyi átcsoportosítását javasolja, illetve ennek lehetőségét vizsgálja az Európai Bizottság szakértőivel - közölte az NFÜ.
Tekintettel arra, hogy a 4-es metró projektnél a 2004-2005 év során lebonyolított közbeszerzési eljárások esetében több alkalommal is alkalmaztak meghívásos, tárgyalásos eljárásokat - melyek az azóta folytatott uniós projektértékelések gyakorlatában a közösségi elvárásokkal ellentétesnek, illetve nem teljes összhangban levőnek bizonyultak -, az NFÜ azoknak a szerződéseknek az értékét, melyek ilyen eljárások alapján léptek hatályba, a benyújtott uniós támogatási kérelemből kiemelné, ezzel nullára csökkentené a bizottsági felügyeleti ellenőrzéseken a forrás-visszafizetési rizikót - áll a közleményben.
A Népszabadság értesülései szerint az átcsoportosítás hatására akár 60 milliárd forinttal is kevesebb lehet a Brüsszeltől várt támogatás. A lap szerint a 4-es metróhoz kapcsolódva eddig mintegy ötven, közbeszerzés alapján köttetett szerződés született, ezek közül - 2004-ből és 2005-ből - 11-et tart szabálytalannak Brüsszel. A 4-es metró első, Kelenföldi és Keleti pályaudvar közti szakasza 353 milliárd forintba kerül, ebből 200-250 milliárd lehet az uniós támogatás.
Az NFÜ elnöke 2009 elején az első, általánosságban a közbeszerzésekkel kapcsolatos EU-s észrevételek megérkezése után - a jövőbeli hasonló problémák elkerülése érdekében - levélben jelezte a lehetséges projektgazdáknak, kedvezményezetteknek, hogy az uniós elszámolhatóság kockázatának minimalizálása érdekében nem javasolja azokat az eljárásokat, amelyek a lehető legszélesebb alapú versenytárgyalás követelményének nem felelnek meg. A közlemény szerint a levélben az NFÜ kifejezetten kérte, hogy a projektgazdák kerüljék a tárgyalásos eljárásokat, illetve száz százalékos biztosítékot vár el annak alkalmazása esetén.
A 4-es metró projekt esetében alkalmazandó pénzügyi korrekció mértékéről az NFÜ jelenleg intenzív tárgyalásokat folytat az Európai Bizottság illetékeseivel. Az NFÜ a fentiekkel összefüggésben egyúttal arra is elkészíti javaslatát, hogy Magyarország hogyan tudja az EU-s forrásban rendelkezésre álló teljes keretet maximális hatékonysággal kihasználni.