2009. május. 12. 06:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 11. 22:37 Itthon

Válság: az ima, a sport vagy az alkohol segít?

Múlt heti kérdőívünkben arra kerestük a választ, miként érinti a válság olvasóinkat, aggódnak-e anyagi helyzetük, egzisztenciális problémáik miatt, megváltozott-e az életük, szoronganak-e és okolnak-e valakit a nehéz hónapok miatt. Összegeztük a válaszokat, olvassa el, mi sült ki belőle!

A hvg.hu kérdőívét kitöltők fele válaszolta azt, hogy sem őket, sem szűkebb ismerősi körüket nem érintette az elbocsátási hullám, a válaszadóink 47 százaléka azonban elveszítette állását az elmúlt fél évben. A munkaszerződés módosítására – vélhetően a válsággal összefüggésben – a válaszolók harmadánál került sor. Bár sokan maradtak állás nélkül, olvasóink többsége új munkáért nem költözne más településre; eddig csupán a válaszadók három százaléka váltott lakhelyet ilyen okból. 

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mely fogalmakat használják az emberek gyakrabban: a "törlesztőrészlet" és a "megtakarítás" forog közszájon mostanság, míg az "elbocsátás" és a "kilábalás" szavakkal nem dobálóznak olvasóink. Kérdőívünkből ugyanakkor az is kiderül, hogy a családi, baráti találkozók többségét egyre többször tematizálja a válság (a válaszok 50 százaléka erősítette ezt meg), de az is kiderült, hogy a válaszadók harmada korábban sem hanyagolta a gazdaság és politika szolgáltatta témákat egy-egy vacsora vagy sörözés alkalmával. Tesztünk eredménye szerint a legtöbben a teljes politikai elitet okolják a jelenlegi helyzetért, őket az MSZP-Gyurcsány Ferenc páros követi, majd a „mindannyian felelősek vagyunk” válasz következik; a bankok – felelősségüket tekintve – az utolsó helyre szorultak.

A megoldásban igen nagy bizalmat szavaznak a szakértői kormánynak (50 százalék felett), míg egy nagykoalíció vagy egy Fidesz-többségű parlament sikerét a válaszolók közel 20 százaléka tartja valószínűnek. Választ adó olvasóink többsége – az elemzők, közgazdászok és politikusok számháborúja közepette – 5-6, illetve 10 százalék közötti gazdasági visszaesést tart valószínűnek.

Tíz százalék alatt van azoknak az aránya, akik azt állítják, nem kellett változtatniuk fogyasztási szokásaikon, vagyis amit korábban megengedtek maguknak, azt ma is megengedhetik. A többségnek azonban le kell mondania erről-arról. Sokan már most letettek az idei nyaralásról, de a válaszadók harmada nem adja fel, s olyan is van, aki még kivár. A kultúra- és könyvfogyasztás is megsínyli a recessziót, valamivel 40 százalék felett van azok aránya, akik azt állítják: lefaragnak ezekből a kiadásokból is, ugyanakkor a válaszadók harmada kitart. Hitelt közel 80 százalék nem vett fel az elmúlt félévben, s reagálva a jelenlegi helyzetre, nem is tervezi. 45 százalék számolt be megnövekedett hiteltörlesztésről.

Arról is megkérdeztük olvasóinkat, mivel enyhítik a válság hatásait a saját életükben. A legtöbben a kevesebb költéssel orvosolják a problémát, a több munka az utolsó helyre szorult az opciók között, míg a külföldre költözés és a passzív tűrést vizionáló „semmi” egy szinten, 20 százalék körül van.

Az élelmiszer felhalmozásával kapcsolatban egyértelműen kijelenthetjük: nem szokása a magyar lakosságnak, közel 90 százalék állította, hogy nem gyűjtöget a kamrában. S a bankokba, biztosítókba vetett bizalom sem rendült meg: a válaszadók 70 százaléka nem hagyta el számlavezetőjét.

A gazdasági válság kapcsán a szélsőbaloldal felerősödésétől tartanak a legkevesebben, ellenben a szélsőjobbot veszélyesnek tartják olvasóink, azzal együtt, hogy ugyanannyian vélik úgy: nem reális veszély a szélsőségek erőre kapása.

Olvasóink közel 50 százaléka szorong, de reménykeltő az az egyharmad, amely azt állítja: az aggodalom nem része az életének. A feszültségoldás felkínált lehetőségei közül a legkevesebben az alkoholra szavaztak, s a legtöbben azt állítják: nem tesznek ellene, hanem „sztoikus nyugalommal tűrnek”. A több imádkozás és a több sport egy ideig fej-fej mellett haladt, de végül az előbbi 10, utóbbi 20 százalék közelében végzett. Gyerekvállalási szándékán a válaszadók több mint harmada nem változtatott, míg valamivel kevesebben azt jelezték: kivárnak az utódnemzés előtt.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról