A válság tovább rontotta a kelet-közép-európai romák helyzetét
A pénzügyi válság még nehezebbé teszi a kelet-európai romák életét; Magyarországon a társadalmi békét veszélyezteti, hogy a válság közepette kiéleződött az etnikai konfliktus - írta keddi számában a Neue Zürcher Zeitung.
Különböző mértékben haladt előre a romák társadalmi integrációja Kelet-Közép-Európa országaiban. Magyarországon néhány szomszédos országhoz képest magas az intézményesített integráció szintje, ugyanakkor a társadalmi békét veszélyezteti az etnikai konfliktus kiéleződése - vélekedett a tekintélyes konzervatív svájci lap. A cikk szerzője felidézte a február 23-i tatárszentgyörgyi kettős gyilkosságot, amelyről megállapítja: megfigyelők szerint a romák elleni támadások sorába illeszkedik. A támadásokat szélsőjobboldali csoportok fellépése kíséri - tette hozzá.
A Legfelsőbb Bíróság betiltotta a Magyar Gárda Egyesületet, amely elhatárolódik a romák elleni támadásoktól, ugyanakkor a "cigánybűnözés" elleni fellépést követel - áll a cikkben˙[tévesen, a Fővárosi Bíróság, elsőfokú, nem jogerős ítéletében oszlatta fel a Magyar Gárda Egyesületet tavaly decemberben - a szerk.]. Ez az általánosító és hátrányosan megkülönböztető kifejezés heves vitákat váltott ki az elmúlt hónapokban, részben a három kézilabdás elleni, egyikük halálával végződő veszprémi támadás miatt. A cikk Kállai Ernő kisebbségi ombudsmant idézte, aki szerint "hidegháborús" hangulat uralkodik Magyarországon.
A nyomás alatt álló kormány törvényt akar elfogadtatni a gyűlöletbeszéd által történő uszítás betiltásáról, amit azonban az ellenzék csak vonakodva támogat. Magyarországon túl nagy becsben tartják a sokáig nélkülözött szólásszabadságot, és túl széles körben terjedt el az általánosító romaellenes közbeszéd - állapítja meg a zürichi újság. Példaként idézte az egykor liberális Magyar Hírlapot, amely az új tulajdonos alatt jobboldali radikális harci orgánummá vált, s amelynek egyik szemleírója leírhatta a következőket: "A romák nem emberek, hanem állatok."
Mindamellett Szlovákiával, Romániával és Szerbiával összehasonlítva magas az intézményesített integráció szintje Magyarországon. Egyedül ebből az országból kerültek be roma képviselők az Európai Parlamentbe, és a nagy pártok soraiban is találni roma politikusokat - mutatott rá a cikkíró.
Bár a több mint tízmilliós roma és szinti népesség a legnagyobb kisebbség az Európai Unió határain belül, Brüsszel eddig kevés eredményt mutatott fel legszegényebb polgárait érintő társadalmi problémák kezelése terén. Eddigi roma-programjai csak "papírtigrisek" voltak, mivel semmiféle ellenőrző szerv nem szavatolja a programok megvalósítását - vélekedett a cikk szerzője.