2009. április. 03. 10:44 Utolsó frissítés: 2009. április. 03. 11:33 Itthon

Gyurcsány hatalmi központot alakíthat a Táncsics Alapítványból

Hatalmi központ lehet a most inkább kifizetőhelyként működő Táncsics Alapítványból, ha Gyurcsány Ferenc veszi át a vezetését.

Évi félmilliárd forintos állami támogatást átfolyató háttérintézményből valódi hatalmi központtá válhat az MSZP Táncsics Alapítványa, ha valóban a távozó kormányfő-pártelnök, Gyurcsány Ferenc veszi át az irányítását. Ez lenne az első eset, hogy valamelyik politikai alapítvány – vagyis olyan pártalapítvány, amelyik jogosult állami támogatásra (lásd táblázatunkat) – „kinövi” magát.

E szervezeteket ugyanis 2003-ban pusztán azért hozták létre, hogy pótlólagos költségvetési pénzhez jussanak a pártok anélkül, hogy ezt nyíltan be kellene vallani. Ezért aztán az ő pénzkeretüket gyakorlatilag befagyasztották, ám a büdzsében nyitottak egy újat a parlamenti pártok politikai alapítványai számára.

A nyilvánvalóan a „birtokon belül” lévőknek kedvező megoldáson aztán – egy alkotmánybírósági döntés nyomán – 2008-ban módosított a parlament: ma már nemcsak a frakcióval rendelkező párt jogosult ilyen szervezet létrehozására, hanem minden olyan, amelyik maga is kap állami támogatást, vagyis túljutott az egyszázalékos szavazatküszöbön a legutóbbi parlamenti választáson. Így aztán a MIÉP-Jobbik a Harmadik Út is.

PártAlapítvány
MSZPTáncsics Mihály Alapítvány
FideszPolgári Magyarországért Alapítvány
KDNPBarankovics István Alapítvány
SZDSZSzabó Miklós Alapítvány
MDFAntall József Alapítvány
MIÉP-Jobbik Harmadik Út*(szervezés alatt)

* E párt csak egy 2008-as törvénymódosítással vált jogosulttá ilyen alapítványra

Eddig mindig technikai szerepet töltöttek be a pártvezetések szoros felügyelete alatt álló alapítványok: konferenciát szerveztek, kiadványokat jelentettek meg, klubhálózatokat támogattak, tanulmányokat finanszíroztak. Mindeközben gyakorlatilag az államkasszából kapott pénzt osztották el, saját bevételük alig-alig volt.

A Táncsics Mihály Alapítvány – amit tavalyig Baja Ferenc vezetett, azóta pedig Lamperth Mónika – például az utolsó számvevőszéki vizsgálaton átesett évében, 2006-ban 522 millió forintot könyvelt el állami támogatásból, s ehhez 3,5 milliót tudott szerezni magánszemélyektől, a pénzügyi műveletei pedig 40 milliót hoztak. E pénz nagy részét – mintegy 350 millió forintot – különféle támogatásokra fizették ki. A Zuschlag-ügyben egy vallomásban felmerült a gyanú, hogy mindezt – fantomszervezetek beiktatásával – kampányfinanszírozásra használták fel, Csiha Judit és Baráth Etele 2006-os korteskiadásának fedezésére, ám ezt az érintettek – a képviselők és az alapítvány – tagadták.

Nem kétséges persze, hogy az alapítványi és a pártpénzek között szoros a kapcsolat. Aligha véletlen, hogy sokáig Puch László akkori pártpénztárnok vezette a Táncsics felügyelőbizottságát, amelyben olyan gazdasági háttéremberek bukkantak fel az elmúlt években, mint a főváros tulajdonosi bizottságában másfél évtizede kulcsszereplő Somlyódy Csaba, a Kossuth Holdingból ismert Barát Tamás (aki korábban egy másik pártalapítvány, a József Attila vezetője is volt), vagy Dávid Gyula ügyvéd-politikus, aki számos MSZP-közeli vállalkozás jogi ügyeit viszi.

A Táncsics-vezérkar

Kuratóriumi elnökLamperth Mónika
Kuratóriumi tagokMesterházy Attila
Papp József
Simon Gábor
Ujhelyi István
Varga László
Varju László


A Táncsics különlegessége, hogy cége is van, a Kapcsolat.hu Kft., amely honlapot üzemeltet – rajta a miniszterelnöki bloggal. A netes napló korábban az amoba.hu-n volt olvasható, amit egykor a Bázis Holding Zrt. üzemeltetett, e mögött pedig a Gyurcsány-közeli Alapítvány a Modern Baloldalért állt, ami elsősorban Amőbaként ismert. A pártok belüli harcok során azonban a konkurens honlap, a kapcsolat.hu diadalmaskodott – így került át a kormányfői blog és a klubhálózat-szervezés is a Táncsics hatókörébe. A cégre nem is sajnálják a pénzt: miután 2006 óta részletekben 200 millió forint kölcsönt kapott az alapítványtól, tavaly tőkeemelést határoztak el, az induló 25 millióról több lépésben 95 millióig jutottak.

Az Amőba-ügy jelzi, Gyurcsánytól nem áll távol a hátország-szervezés. Ez is olyan azonban, mint minden háború – pénz, pénz, pénz kell hozzá. Az, hogy a Táncsics megmarad-e kiszolgáló létesítménynek, elsősorban nem attól függ, Gyurcsány lesz-e az irányítója, hanem attól, ha ő lesz, akkor mennyi pénzt tud felhajtani. A súlyos választási vereséggel fenyegetett MSZP számára ugyanis 2010-től minden forint többet ér majd, mint ma. Az állami támogatás a szavazatvesztés miatt csökken majd, így nő azok befolyása, akik friss pénzt tudnak szerezni.

JUHÁSZ GÁBOR
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.