Az MDF nem ad minisztert az új kormányba
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) nem gondolkodik azon, hogy koalíciót kössön a szocialista párttal - jelentette ki Dávid Ibolya, az MDF elnöke kedden a parlamentben újságíróknak, miután megbeszélést folytatott a miniszterelnökkel. AZ MDF elnöke leszögezte, minisztert sem adnának az új kormányba.
A találkozó azért jött létre, mert Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új kormányfő vezetésével új kormány alakítását javasolta az MSZP szombati pártkongresszusán. Dávid Ibolya a csaknem egyórás megbeszélés után hangsúlyozta: az MDF-nek ma sem áll szándékában semmiféle koalíció megkötésén gondolkodni. Ilyen kérést nem is kaptak a miniszterelnöktől - jegyezte meg.
Az MDF mindig is "ellentétes pozícióban" volt, mint a szocialista párt, és ezen a pozíción a Magyar Demokrata Fórum nem is kíván változtatni - mondta Dávid Ibolya, közölve azt is, hogy a konstruktív bizalmatlansági indítványra az MDF nem fog nemet mondani, mert pártja fontosnak tartja, hogy Gyurcsány Ferenc távozzon.
Testületi állásfoglalás kell ahhoz, hogy eldőljön: az MDF képviselői igennel szavaznak vagy inkább tartózkodnak majd a konstruktív bizalmatlansági indítványnál. Dávid Ibolya leszögezte: az MDF nem ad minisztert az új kormányba. A miniszterelnök tudta, hogy az MDF-nek nem is érdemes ajánlatot tennie, mert a párt egyértelművé tette, hogy konstruktív ellenzéki pártként van jelen a parlamentben - mondta.
Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n! | |
|
Surányi Györgyről, akit az egyik lehetséges kormányfőjelöltként neveztek meg a sajtóhírekben, annyit mondott: szakmailag nagyra becsüli a volt jegybankelnököt, de nem nyilatkozik arról, mit gondolna a miniszterelnök-jelöltségéről. Kérdésre válaszolva közölte: ha egyértelművé válik, hogy milyen miniszterelnökben és kormányprogramban gondolkodik az MSZP és az SZDSZ, az MDF nem zárkózik el a párbeszédtől.
Az MDF hétfőn egyeztetést hívott össze az ellenzéki pártoknak, hogy egy közös miniszterelnök-jelölt személyéről gondolkodjanak, a pártok jelenlévő képviselői azonban még a helyzet értékelésében sem értettek egyet. Dávid Ibolya akkor újságíróknak azt hangsúlyozta: az ellenzék többségben van a parlamentben, ezért az ellenzéken is múlik, hogy hogyan hívják majd Magyarország miniszterelnökét. Úgy vélte azonban: a másik három ellenzéki pártban nincs meg a közös nevező megteremtésének szándéka.