2009. március. 24. 18:17 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 24. 18:07 Itthon

Glatz Ferenc munkacsoportot vezet a Reformszövetségben

Megalakult a Reformszövetség társadalompolitikai munkacsoportja, mely négy témakörben dolgozza ki a gazdaságpolitikai csomagot kiegészítő javaslatait - közölte kedden a Reformszövetség.

Ezekben az elkészült programban említett, de részleteiben még nem kifejtett társadalmi tényezők kapnak hangsúlyt. Fontos ugyanis, hogy a kiadások racionalizálásával felszabaduló forrásokat megfelelő módon osszák el a társadalmi krízis elkerülése és a következő generációk jövője érdekében - írták. A munkacsoportot Glatz Ferenc akadémikus, alapító tag, a javaslat kidolgozója vezeti.

Az elkövetkező hetekben diagnózist és prognózist állítanak össze, hogy a jelenlegi szolgáltatási és szociális rendszerre milyen hatást gyakorol a pénzügyi válság, illetve meddig finanszírozható a rendszer változatlan formában. Glatz Ferenc előterjesztése alapján a szegénység anyagi-kulturális-erkölcsi helyzetére gyakorolt hatása; a nyugdíjasok, illetve idős emberek jövője; a vidéki térségek fejlődése-hanyatlása, különös tekintettel a kistelepülésekre és a leghátrányosabb helyzetű kistérségekre, valamint a munkaerőképzés és munkaerő-átképzés rövid és középtávú programja témaköreit dolgozzák fel.  

A munkacsoport felméri a tervezett és a Gazdaságpolitikai Munkaközösség által javasolt államháztartási változtatások kihatását a társadalom egyes, mindenekelőtt hátrányos helyzetű csoportjaira, emellett alternatív javaslatokat dolgoz ki az ellátó rendszerek reformjára.

Az alakuló ülésen Glatz Ferenc hangsúlyozta, a gazdaságpolitikai javaslatcsomag alapelvei nem csorbulhatnak. Meg kell őrizni az állam fizetőképességét, megakadályozni a további eladósodást, felszámolni az értelmetlen állami beruházásokat, szükséges a vállalkozásélénkítő és munkahelyteremtésre ösztönző adópolitika, valamint a bürokrácia drasztikus csökkentése, és új szakmunkásképző, átképző rendszer kiépítése - olvasható a közleményben.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. május. 10. 20:00

XIV. Leó pápa a felvett nevével is üzen a világnak - de miről voltak híresek az elődei?

Prevost bíboros a XIV. Leó nevet választotta, ezzel pedig egyben utalást is tett arra, hogy mely elődeinek szellemében kívánja kormányozni a katolikus egyházat. A Leó pápák története meglehetősen vegyes, volt köztük nagy egyházreformer pápa, mások a szociális érzékenységükkel tüntettek, de olyan is akadt, aki végérvényes szakadást idézett elő a keresztény közösségben. Volt, aki a hívek harcos védelmével írta be magát a pápaság történetébe, akadt, aki korát meghaladó nézeteket vallott, de olyan is, aki évszázadokkal pörgette volna vissza az idő kerekét, ha teheti, mások pedig ügyesen játszották a hatalmasok játékát egy olyan korban, amikor az egyház feje nem csak spirituális vezető, de világi hatalommal rendelkező uralkodó is volt.