2009. március. 23. 21:30 Utolsó frissítés: 2009. március. 24. 01:24 Itthon

Kormányváltás: vergődés, ötletelés, rögtönzések, töredékek

A konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal, illetve az új kormányfő személyével kapcsolatos kérdéseket tettünk föl hétfőn számos politikusnak. Egyesek névvel, mások név nélkül nyilatkoztak.


MSZP


A lehető legszélesebb bázison nyugvó kormányra van szükség - mondta a hvg.hu-nak egy nevét nem vállaló szocialista poltikus, aki arra a fölvetésre, hogy valóban széles összefogásnak a Fidesz-KDNP is része lehetne, azt válaszolta: a lehető legszélesebb támogatású kormánynak kell fölállnia, amely nem hagyományos értelemben vett koalíciós kormány lenne, hanem a külföld által is elismert válságkezelő kormány, nem pártpolitikus kormányfővel. Az illető szerint ilyen kormány bírni fogja az MSZP frakciójának támogatását. A kormányfő személyével kapcsolatos találgatásokba a politikus nem volt hajlandó belemenni.

Ha egymás után kétszer nem sikerül miniszterelnököt állítani, akkor jöhet az előrehozott választás, „de az csak a C terv”: ebben a gazdasági helyzetben nem lenne jó az országnak, ha fél évig nem lenne kormány.

Kormányváltás - Olvassa el az összes hírt a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos


Forrásunk szerint nagy valószínűséggel nem lesz előrehozott választás, sem júniusban, sem ősszel. Az illető szerint csütörtökre meglesz a kormányfőjelölt személye.

Ez utóbbiban egy másik MSZP-s képviselő – volt miniszter – egyáltalán nem biztos. Neveket ő sem akart említeni. Harmadik frakciótársuk szerint Surányi György, Békesi László, Glatz Ferenc, Bajnai Gordon és Bokros Lajos egyaránt szóba jöhet, de utóbbi kettő kisebb eséllyel. „Bokrosnak a kiderült volt MSZP-tagsága miatt csökkentek az esélyei, Bajnait nem tudom megmagyarázni, de így érzem. A helyzet azonban napról napra változik” – tette hozzá.


Fidesz-KDNP

© MTI
A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség és a Kereszténydemokrata Néppárt közös frakcióülést tartott hétfőn a budapesti Fehér Házban, és utána, kora délután Orbán Viktor, a Fidesz elnöke rövid rögtönzött sajtótájékoztatót tartott. Álláspontja szerint csak az előrehozott választás az elfogadható opció. „Bukott párt nem alakíthat kormányt, és ez akkor is így van, ha abban a kormányban jobboldali politikusok is szerepet vállalnak - reagált Orbán arra az újságírói kérdésre, hogy a szocialisták kormányalakítási megkeresésére miképp válaszol a Fidesz. Az előrehozott választásokon kívül „minden más csak agónia, vergődés” – felelt a volt kormányfő a hvg.hu kérdésére.

Egy fideszes képviselő – volt miniszter – hasonlóan nyilatkozott a hvg.hu-nak. Arra a fölvetésre, hogy konstruktív bizalmatlansági indítvány esetén végsősoron Gyurcsány Ferenc hatalomban tartását támogatják, ha nemmel szavaznak, úgy válaszolt: igennel elvből nem szavaznak, a tartózkodás és a nem szavazás egyaránt elképzelhető, de ez a miniszterelnök-jelölt személyétől is függ. Arra az információra, hogy Surányi György vállalná a miniszterelnöki felelősséget, ha a Fidesz viszonylag konstruktívan viselkedik vele szemben, a volt miniszter azt mondta: jó kapcsolatban van az egykori jegybankelnökkel, de ő is Gyurcsány köpönyegéből bújna elő. Egy másik volt miniszter, Fónagy János szerint a frakció majd kialakítja álláspontját, ha itt lesz az ideje.

MDF

© MTI
Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum egykori frakciójának egykori vezetője a hvg.hu-nak azt mondta: rögtönzések, ötletelések folynak, és fogalma sincs, ki lesz a miniszterelnök. Azt az ellenmondást, ami Dávid Ibolya szombati közleménye és az ő – tehát Herényi – vasárnapi televíziós nyilatkozata között fönnáll az előrehozott választások szükségességéről, a volt frakcióvezető úgy magyarázta: ő is szeretné az Országgyűlés föloszlatását és az előrehozott választásokat, csak teljesen irreálisnak tartja.


SZDSZ

Neve elhallgatását kérő SZDSZ-es forrásunk szerint erős akaratú, vízióval bíró miniszterelnökre van szükség, aki nem köt rossz kompromisszumokat és adott esetben nemet tud mondani a képviselőknek. Az új miniszterelnök nem lehet Gyurcsány Ferenc lekötelezettje – tette hozzá az illető. Az új kormány tagjainak a miniszterelnök személyét kell erősíteniük, tehát a miniszteri posztok nagyobb részén is cserére van szükség. Forrásunk szerint az SZDSZ semmi esetre sem lép koalícióra az MSZP-vel – ez utóbbi kijelentését hétfő délutáni sajtótájékoztatóján Fodor Gábor pártelnök is megerősítette.

Szegő Péter

Hirdetés
Címkék