2009. március. 21. 18:48 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 23. 12:21 Itthon

Politológusok: Gyurcsány nem visszakozhat

Nincs visszaút Gyurcsány Ferenc számára: annak ellenére, hogy ismét nagy aránnyal MSZP-elnökké választották, a konstruktív bizalmatlansági indítvány folyamata valószínűleg folytatódik – mondták az MTI-nek szombaton nyilatkozó politológusok. Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője és Kiszelly Zoltán politológus azt követően beszélt erről, hogy Gyurcsány Ferenc bejelentette: új kormányfő jelölését javasolja.

„Nehezen tudom elképzelni, hogy azok után, hogy ő ezt a lavinát elindította, ebből még lenne visszaút” – hangsúlyozta Szomszéd Orsolya. A miniszterelnök maga indította el a folyamatot, ő állt az események élére. A kormányfő azt akarja, hogy befolyása legyen az utóda kiválasztására, majd később pártelnökként a kormány politikájára is. A jövőben, az ellenzéki évek után, egy esetleges újabb MSZP-győzelem esetén akár vissza is térhet kormányfőként – tette hozzá az elemző.

Kiszelly Zoltán szerint Gyurcsány Ferenc azzal nyerte meg a kongresszus szimpátiáját, hogy áldozatot vállalt a miniszterelnöki tisztség feladásával. „Tizenkilencre lapot húzott és a saját pártjában nyert. Kérdés, hogy a parlamentben is nyerni fog-e” – hangsúlyozta a politológus. A szombati tisztújításon szerinte Gyurcsány Ferenc ismét „megzsarolta” a tagságot bejelentésével. A kormányfő-pártelnök alapvető taktikája, hogy „mellék-hadszíntereket” alakít ki: a kongresszusi bejelentéssel ez a parlament, míg a pártelnöki posztjában sikerült megerősödnie – fűzte hozzá.

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n!
Kiszelly Zoltán úgy vélte: Gyurcsány Ferenc „komolyan gondolja” a miniszterelnök-cserét. A parlamentben sakk-matt helyzet alakult ki: a kormány nem tud többségbe kerülni, az ellenzék pedig nem tudja feloszlatni az Országgyűlést. Ezt a patthelyzetet kellett feloldani – tette hozzá. Ha Gyurcsány Ferenc most távozik a miniszterelnöki posztból – nem pedig az európai parlamenti választási vereség után –, akkor még visszatérhet. Ez megkönnyíti az MSZP kampányolását az európai parlamenti kampányban is: szembeállíthatják a hatalomról lemondani képes Gyurcsány Ferencet a hatalomhoz ragaszkodó Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével – mutatott rá Kiszelly Zoltán.

Szomszéd Orsolya úgy vélte, hogy ahogy két évvel ezelőtt, most is egy meglepő húzással érte el Gyurcsány Ferenc a nagyarányú támogatást, amíg azonban akkor egyfajta zsarolással kényszerítette ki ezt, most a változás érdekében önként hátralépett, a béke és a konszenzus jegyében adja át kormányfői pozícióját, megőrizve a pártelnökit. A két szakértő egyetértett abban, hogy újjáalakulhat az MSZP-SZDSZ-koalíció, a szocialisták valószínűleg a liberálisokkal kezdenek majd tárgyalásokat az új miniszterelnök jelöléséről. Szomszéd Orsolya úgy fogalmazott: „A régi szövetségesek egymásra találása kézenfekvő verzió”.

Az új kormány valószínűleg „kvázi szakértői” kabinet lesz, kicsi az esély arra, hogy pártpolitikust válasszanak meg miniszterelnöknek. Párton belüli jelölthöz nem biztos, hogy tudna többséget találni a parlamentben az MSZP – tette hozzá.

Kiszelly Zoltán szerint is párton kívüli lehet az új miniszterelnök, mert a liberális jelöltet az MSZP nem szavazná meg, a szocialistát pedig az SZDSZ. Az SZDSZ-szel való újbóli „összebútorozás” nehézsége azonban, hogy előkerülhetnek az egy évvel ezelőtti viták – mondta a szakember. A technokrata jellegű kormány új miniszterelnöke a negyvenes évei elején lévő bankár, pénzügyi szakember lehet – tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.