2009. március. 19. 10:53 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 19. 10:54 Itthon

Föllázadtak a főorvosok a Sportkórházban

Berkes István helyett új vezetőt szeretnének a Sportkórház élére az intézmény orvosai, mivel szerintük lehetetlenné vált a további együttműködés a főigazgató főorvossal.

A tíz orvos - köztük Tállay András adjunktus, a pekingi olimpiai orvoscsoport vezetője, Dobos József és Légrádi József főorvos - levélben fordult a felettes vezetőkhöz, így az Egészségügyi Minisztériumhoz, a sportért felelős Önkormányzati Minisztériumhoz, a Magyar Orvosi Kamarához és a Magyar Olimpiai Bizottsághoz. Azt kérik: "az Intézet vezetésével kapcsolatos anomáliákat tárják fel, a szükséges vizsgálatokat folytattassák le, és az eredménynek megfelelően olyan döntést hozzanak, hogy a jövőben a sportolók ellátása új felelős vezetőkkel, végre zavartalanul, nemzetközi színvonalon megvalósulhasson".

Az aláírók szerint Berkes István részéről - aki a MOB elnökségének tagja - olyan szakmai, vezetői és emberi hibák merültek fel, melyeket "a kórház orvosainak jelentős része nem tud tovább tolerálni, melyekkel morálisan nem tudnak azonosulni. A kialakult helyzetért leginkább felelős Főigazgató legközelebbi munkatársai előtt hitelét veszítette, vele a további együttműködésük lehetetlen."

"Mindehhez társul a Főigazgató részéről a kórházi helyzet rendszeres hamis értékelése, a dolgozók félrevezetése. A Sportsebészeti Osztály reggeli konferenciáin az orvoskollégákkal szemben alkalmazott hangnem gyakran kimerítette a nyilvános megszégyenítés kritériumait."

A vezetőváltást sürgető orvosok szerint jól ismert tény, hogy az Országos Sportegészségügyi Intézetben, vagyis a Sportkórházban az utóbbi években folyamatosan romlanak a működési feltételek, ennek következtében a betegek ellátása mára sokszor nem biztonságos, a szakma elvárásainak sok szempontból nem felel meg. A romló munkafeltételek miatt az orvosok közérzete egyre romlik, a lehetetlen körülmények miatt az elvárhatónál lényegesen nagyobb kockázatot vállalnak. "Ebben a válságos helyzetben a Főigazgatótól reális megoldási javaslatot évek óta nem kaptunk" - írták, hangsúlyozva, hogy "a sportorvoslás, és különösen a sportsebészeti osztály szakmai színvonala semmiképp sem hagy kívánni valót maga után, a külső körülmények javításával, elsősorban vezetőváltással egy nemzetközi színvonalú intézetté válhatnánk".

Az aláírók szerint a Sportkórházban ma vezetői válság van. "Mivel a Főigazgató nem képes ilyen kritikus helyzetben sem felülemelkedni egyéni érdekein, nem alkalmas a Sportkórház vezetésére. A sorozatos szabálytalanságokat, törvénytelenségeket és etikátlanságokat - sajnos csak hosszú mérlegelést követőn - az Intézet munkatársainak jelentős része tovább vállalni nem tudja, ezért felszólítjuk, hogy azonnal mondjon le, önként álljon fel és távozzon a kórház vezetői posztjáról és egyben a kórházból" - olvasható a levélben, amely a többek között azzal vádolja Berkest, hogy vállalt műtétei "jelentős részét mások végzik a betegek tudta és beleegyezése nélkül", hogy "anyagi juttatását a saját maga által készített igazolás alapján kizárólag a Főigazgató vette fel éveken át", valamint "gazdasági vezetését szabálytalanságok elvégzésére késztette".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.