2009. március. 19. 11:38 Utolsó frissítés: 2009. március. 20. 10:57 Itthon

Félmilliárdos támogatás a volt államtitkár cégének

Közel félmilliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott luxusszálloda-fejlesztésre a Molnár Albert szocialista országgyűlési képviselő, egykori államtitkár tulajdonában álló részvénytársaság. A pénzt az a fejlesztési tanács ítélte oda, amelynek korábban Molnár is tagja volt.

"2004-től egy újfajta gondolkodás kapott teret, mégpedig nem halat adni, hanem hálót adni, és nem néhány vállalkozást sok pénzzel segíteni, hanem nagyon sok vállalkozást inkább egy jó üzleti környezettel” – mondta éppen egy hónapja Molnár Albert szocialista országgyűlési képviselő a parlamentben a kis- és középvállalkozások helyzetét értékelve.

Még ugyanebben a hónapban azonban Molnár saját vállalkozása, a Balance-99 Ingatlanhasznosító és Vendéglátó Zrt. egyáltalán nem "hálót", hanem "halat" kapott, nem is keveset: a Székesfehérvár központjában található Magyar Király Szálloda luxushotellé történő átalakítására uniós és hazai közpénzből 468 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz jutott.

Magyar Király Szálloda
© Szekesfehervar.hu
A pénzt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, illetve a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács ítélte oda, ami azért figyelemreméltó, mert a kormánypárti többségű regionális fejlesztési tanácsnak 2006-ig Molnár Albert is tagja volt. A pályázaton egyébként 13 vállalkozás nyert, a legtöbb pénzt Molnár cége, ahogyan arról a Magyar Nemzet is beszámolt mai cikkében.

„Vállalkozó vagyok. A különböző cégeimen keresztül az elmúlt tíz évben közel kétmilliárd forint adót fizettem be az államnak. Sem aggályosnak, sem etikátlannak nem gondolom azt, hogy a cégem nyerte meg ezt a pályázati pénzt” – válaszolta a hvg.hu megkeresésére Molnár. A képviselő-vállalkozó azt állítja, „nem gyakorolt hatást” a bírálókra. „A beruházásra egyébként összesen kétmilliárd forintot fogunk fordítani, a beruházási összegnek a 29,3 százalékát nyertük, márpedig a határ 40 százalék” – fogalmazott a képviselő.

A Balance-99 Zrt.-ben 45 százalékos tulajdonrészt birtokló Molnár a nyolcvanas években még az MSZMP, majd 1989-től az MSZP táborát erősítette. Ismert és igen befolyásos vállalkozó Székesfehérváron. Cégei révén a rendszerváltás után több nagy értékű ingatlant megszerzett. Üzleti sikereit forrásaink szerint részben annak is köszönhette, hogy mindig tűzközelben maradt: 1986-tól az Albaker igazgatója volt, így amikor a cég részvénytársasággá alakult a rendszerváltás után, annak ügyvezető igazgatója lett.

Molnár Albert
© Túry Gergely
Politikai pályája viszont már az ezredfordulótól ívelt felfelé, amikor egy időközi választáson mandátumhoz jutott. 2002-ben területi listán került be a parlamentbe, ahol egy időben a gazdasági, illetve a költségvetési és pénzügyi bizottságnak is tagja volt. 2005-ben már Gyurcsány Ferenc gazdasági tanácsadó testületébe is bekerült, majd pénzügyminisztériumi politikai államtitkárrá nevezték ki. Jelenleg is országgyűlési képviselő, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság tagja. Nevét nemrég azért emlegették a lapok, mert januárban ismeretlenek felgyújtották az autóját.

Szállodaüzletre egyébként az Orbán-kormány idején is szívesen adtak állami támogatásokat. 2002-ben a Széchenyi-terv turizmusfejlesztési pályázatán 87,7 millió forintot fizettek ki a H-Build 2000 Építő és Üdülési Rt.-nek a mosonmagyaróvári Krisztinamajor szálloda- és gyógyfürdőkomplexumának megvalósítására, ami máig nem készült el. A H-Build 2000 Rt.-nek a pályázat előtt két hónappal távozó tulajdonosai, Csüllög Zsigmond és Radnai László a fővárosi robbantásos merényletekben érintett vállalkozóként ismertek, nevük az olajügyekben is felbukkant. Néhány évvel ezelőtt mindkettőjüket súlyos börtönbüntetésre ítélték az úgynevezett kecskeméti maffiaperben. Dezső András
Hirdetés