2009. március. 19. 11:38 Utolsó frissítés: 2009. március. 20. 10:57 Itthon

Félmilliárdos támogatás a volt államtitkár cégének

Közel félmilliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott luxusszálloda-fejlesztésre a Molnár Albert szocialista országgyűlési képviselő, egykori államtitkár tulajdonában álló részvénytársaság. A pénzt az a fejlesztési tanács ítélte oda, amelynek korábban Molnár is tagja volt.

"2004-től egy újfajta gondolkodás kapott teret, mégpedig nem halat adni, hanem hálót adni, és nem néhány vállalkozást sok pénzzel segíteni, hanem nagyon sok vállalkozást inkább egy jó üzleti környezettel” – mondta éppen egy hónapja Molnár Albert szocialista országgyűlési képviselő a parlamentben a kis- és középvállalkozások helyzetét értékelve.

Még ugyanebben a hónapban azonban Molnár saját vállalkozása, a Balance-99 Ingatlanhasznosító és Vendéglátó Zrt. egyáltalán nem "hálót", hanem "halat" kapott, nem is keveset: a Székesfehérvár központjában található Magyar Király Szálloda luxushotellé történő átalakítására uniós és hazai közpénzből 468 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz jutott.

Magyar Király Szálloda
© Szekesfehervar.hu
A pénzt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, illetve a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács ítélte oda, ami azért figyelemreméltó, mert a kormánypárti többségű regionális fejlesztési tanácsnak 2006-ig Molnár Albert is tagja volt. A pályázaton egyébként 13 vállalkozás nyert, a legtöbb pénzt Molnár cége, ahogyan arról a Magyar Nemzet is beszámolt mai cikkében.

„Vállalkozó vagyok. A különböző cégeimen keresztül az elmúlt tíz évben közel kétmilliárd forint adót fizettem be az államnak. Sem aggályosnak, sem etikátlannak nem gondolom azt, hogy a cégem nyerte meg ezt a pályázati pénzt” – válaszolta a hvg.hu megkeresésére Molnár. A képviselő-vállalkozó azt állítja, „nem gyakorolt hatást” a bírálókra. „A beruházásra egyébként összesen kétmilliárd forintot fogunk fordítani, a beruházási összegnek a 29,3 százalékát nyertük, márpedig a határ 40 százalék” – fogalmazott a képviselő.

A Balance-99 Zrt.-ben 45 százalékos tulajdonrészt birtokló Molnár a nyolcvanas években még az MSZMP, majd 1989-től az MSZP táborát erősítette. Ismert és igen befolyásos vállalkozó Székesfehérváron. Cégei révén a rendszerváltás után több nagy értékű ingatlant megszerzett. Üzleti sikereit forrásaink szerint részben annak is köszönhette, hogy mindig tűzközelben maradt: 1986-tól az Albaker igazgatója volt, így amikor a cég részvénytársasággá alakult a rendszerváltás után, annak ügyvezető igazgatója lett.

Molnár Albert
© Túry Gergely
Politikai pályája viszont már az ezredfordulótól ívelt felfelé, amikor egy időközi választáson mandátumhoz jutott. 2002-ben területi listán került be a parlamentbe, ahol egy időben a gazdasági, illetve a költségvetési és pénzügyi bizottságnak is tagja volt. 2005-ben már Gyurcsány Ferenc gazdasági tanácsadó testületébe is bekerült, majd pénzügyminisztériumi politikai államtitkárrá nevezték ki. Jelenleg is országgyűlési képviselő, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság tagja. Nevét nemrég azért emlegették a lapok, mert januárban ismeretlenek felgyújtották az autóját.

Szállodaüzletre egyébként az Orbán-kormány idején is szívesen adtak állami támogatásokat. 2002-ben a Széchenyi-terv turizmusfejlesztési pályázatán 87,7 millió forintot fizettek ki a H-Build 2000 Építő és Üdülési Rt.-nek a mosonmagyaróvári Krisztinamajor szálloda- és gyógyfürdőkomplexumának megvalósítására, ami máig nem készült el. A H-Build 2000 Rt.-nek a pályázat előtt két hónappal távozó tulajdonosai, Csüllög Zsigmond és Radnai László a fővárosi robbantásos merényletekben érintett vállalkozóként ismertek, nevük az olajügyekben is felbukkant. Néhány évvel ezelőtt mindkettőjüket súlyos börtönbüntetésre ítélték az úgynevezett kecskeméti maffiaperben. Dezső András
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.