2009. március. 17. 11:50 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 17. 11:35 Itthon

Demszky erélyes fellépést sürget a gyűlöletbeszéd ellen

Az antirasszista erők összefogását, a rasszizmus áldozataival való szolidaritást és a gyűlöletbeszéd elleni erélyes állami fellépést sürgette Demszky Gábor liberális politikus Budapesten.

A gyűlöletbeszéd egyre gyakoribb, "Magyarország tragikus mélypont felé sodródik, valami jóvátehetetlenül tönkrement" - mondta a szabad demokrata főpolgármester az Erőszak, radikalizmus, gyűlöletbeszéd című Republikon Intézet által szervezett konferencia megnyitóján. Demszky Gábor szerint kérdés, hogy a megvalósult erőszakcselekményre való uszítást miért nem követi reakció. A liberális politikus szerint hiába szorgalmazzák jóakaratú emberek a jogalkotást, a törvények vagy akár az Alkotmány módosítása nem megoldás, hiszen jelenleg is van olyan büntető törvénykönyvi paragrafus, a közösség elleni izgatás, amely alapján büntethető lenne az uszítás érzelmi előkészítése. Ám ez alapján sem születnek elrettentő, elmarasztaló ítéletek.

"Nem a jogalkotásnak, hanem a jogalkalmazásnak kellene megváltoznia (...), az ügyészeknek és a bíráknak kellene észlelniük azt, amit már milliók észrevettek, hogy igenis uszítás zajlik az országban" - hangsúlyozta Demszky Gábor. "Ma a demokráciában azok az erők, akik a demokrácia lerombolására törekszenek, az erőszakszervezetek részéről megnyilvánuló elbizonytalanodást használják ki (...), itt a probléma gyökere és a megoldása" - fűzte hozzá.

A liberális politikus szerint mindez nem jelenti azt, hogy semmit nem lehet tenni a rasszizmus ellen. Egyfelől a szélsőséges gyűlöletbeszéd, kirekesztés elleni konszenzust kell kialakítani a baloldali, liberális, konzervatív és "akár jobboldali" erők között, másfelől demonstrálni kell a gyűlöletbeszéd és az abból fakadó erőszak áldozatai melletti szolidaritást. Harmadrészt pedig minden törvényes eszközzel fel kell lépni a radikális, szélsőjobboldali gyűlölködés ellen.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.