"Elsősorban rendőr" az új roma szóvivő
A rendőrségi munka közérthetőbb magyarázata, naprakész tájékoztatás az állampolgároknak, az újságíróknak és a hivatásos állománynak - foglalta össze terveit az új - roma származású - rendőrségi szóvivő.
Főkapitányi döntésre közérthetőbbé szeretnék tenni a rendőrség munkáját, ezért van szükség a kommunikációs arculatváltásra - mondta Makula György, aki 2001 júniusa óta szolgál a rendőrség kötelékében. Közölte: céljuk, hogy megyei és régiós szinten is összehangolják a kommunikációt. Ezentúl az országos médiaérdeklődésre számot tartó eseményekről, függetlenül attól, hogy azok hol történnek, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivői adnak tájékoztatást, míg a megyéket érintő ügyekről továbbra is a helyi referensek szolgálnak információkkal. Hangsúlyt fektetnek arra is, hogy a szolgálatot teljesítő rendőrök friss, naprakész információkat kapjanak az állományt és személyüket érintő kérdésekről, ezért első körben megújítják a belső kommunikációs rendszert, az intranetet.
A szóvivő elmondta, hogy az írott és elektronikus médiában a rendőrség új arculatot akar mutatni: az eddiginél többször szeretnének beszámolni a rendőrség eredményességéről, sikeréről, hogy az állampolgárokban erősödjön a hatóságba és a közbiztonságba vetett bizalmuk.
Az ORFK Szóvivői Irodát ezentúl Tímár Zoltán vezeti, aki korábban a határőrség kommunikációs tevékenységét irányította. A szóvivői feladatokat március 6-ától Bényi Mónika őrnagy, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság eddigi sajtóügyeletese és Makula György őrnagy, a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának munkatársa látja el, miután a korábbi rendőrségi kommunikációs igazgató, Garamvölgyi László dandártábornok vezetői kinevezését Bencze József országos rendőrfőkapitány indoklás nélkül visszavonta, és kiemelt főtanácsadónak kinevezte.
Elsősorban rendőr
Makula György © MTI |
Az Országos Rendőr-főkapitányság új szóvivője rendőrtiszti főiskolásként, a Romaversitas hallgatójaként is segítette a nehéz sorsú gyermekek tanulmányát, majd bűnmegelőzési és drogprevenciós programokat vezetett. A bűnügyi szakon végzett rendőrtiszt hasonló okok miatt 2006-ban, hat ország szervezeteinek részvételével megalapította az Európai Roma Rendvédelmi Bajtársi Közhasznú Egyesületet az Igazságügyi Minisztérium, a Nyílt Társadalmi Intézet (OSI), valamint a brit és az amerikai Fekete Rendőrök Egyesülete támogatásával.
Makula György elmondta, hogy tovább folytatja egyesületi tevékenységét, főtitkári feladatokat lát el. Céljuk, hogy minél több romát vonjanak be a rendvédelmi, így a rendőrség mellett a büntetés-végrehajtási, a katasztrófavédelmi, valamint a vám- és pénzügyőri pályára. Megjegyezte: az ország közigazgatási szervei közül a legkorábban és a legtöbb programot a rendőrség indította a roma fiataloknak, és az ösztöndíj-támogatások révén többtucatnyi fiatal került az állományba. A Jászkisérről származó szóvivőnek a rendőri pálya adott lehetőséget a kitörésre.
A főkapitányi tervek szerint a roma fiatalok számára a jövőben kibővítik a lehetőségeket, és még vonzóbbá teszik számukra a rendőri pályát, "ehhez azonban ők is kellenek". A törvényi feltételek megléte mellett fizikai felkészültségre és jó tanulmányi eredményre is szükség van ahhoz, hogy valaki rendőrré válhasson - mondta Makula György. Az MTI információ szerint az országos rendőrfőkapitány azt követően keresett roma származású rendőrt a szóvivői feladatok ellátására, hogy Kállai Ernő kisebbségi ombudsman tavaly április 15. és szeptember 15. között átfogó vizsgálatot végzett a rendőrségnél, és tavaly novemberi ajánlásában erre tett javaslatot Bencze Józsefnek. Kinevezésének körülményeiről Makula György mindössze annyit mondott, nincs tudomása, hogy személyét Kállai Ernő kisebbségi ombudsman javasolta volna.