2009. március. 13. 08:27 Utolsó frissítés: 2009. március. 13. 08:31 Itthon

Válságérzet: mostanra esett le a húszfilléres

A közvélemény egyre borúsabban vélekedik a pénzügyi-gazdasági válságról, és egyre kiábrándultabban fogadja a politikusok és gazdasági szakértők megoldási javaslatait - összegzi a Népszabadság a számára március 9-én, ezer fő megkérdezésével készített Medián-felmérést.

A felmérésből kiderül, hogy a válaszadók 60 százalékát a válság hatásai mélyebben érintették, mint arra számított, 34 százalék a várakozásaival azonosan értékeli a kialakult helyzetet. (Január 20-án az előbbi csoporthoz tartozók aránya 45 százalék, az utóbbiaké 40 százalék volt.)

Az ismertetett válságkezelő javaslatokkal kapcsolatban zűrzavar és tanácstalanság van a közvéleményben. Az adócsökkentést, illetve az állami bevételek csökkenésének elkerülését például hasonló arányban támogatták (46 és 36 százaléknyian, az adócsökkentés javára), ám egyik javaslat sem kapott többséget.

A kormány nyilvánosságot kapott tervei közül általában mindent támogatnak az emberek, ami adócsökkentéssel, a foglalkoztatás bővülésével és a vagyonosok megadóztatásával járna, míg elvetik a mindenki által fizetendő áfa emelését. A relatív többség viszont úgy véli, hogy a javaslatok hiába valósulnának meg, érdemi változást nem hoznának: az emberek nem járnának jobban, és nem is adóznának ezután többen.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.