Bosszúból lőhettek a rendőrpalotára
Pitiáner bosszú lehetett a Teve utcai rendőrszékházra két évvel ezelőtt leadott sortűz – értesült a hvg.hu. Egy erőszakos bűncselekmény elkövetőinek elfogását akarták ugyanis megtorolni a tettesek, akik a rendőrség szerint képbe kerültek, az ügyészség viszont úgy véli, nincs elég bizonyíték a meggyanúsításukhoz.
Több verzió látott napvilágot arról, hogy kik és kiknek a megbízásából, főleg milyen indíttatásból lőttek rá egy Kalasnyikov géppisztolyból 2007. február 13-án hajnalban a Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központra, közkeletű nevén a rendőrpalotára. A leadott lövések – összesen 15 darab – a hatodik és a tizenharmadik emelet között az épület üvegfalában és irodáinak berendezésében 15 millió forintos kárt okoztak. A történtek miatt elrendelték a rendőrségi objektumok szigorúbb őrizetét is, tartva attól, hogy más ingatlanok is célponttá válhatnak.
© Stiller Ákos |
Ugyancsak híresztelésként röppent fel, hogy külföldi, mégpedig szlovák bűnözői csoportok keze lehetett az események mögött, de hogy miért, arról legfeljebb vad találgatások láttak napvilágot. Felbukkantak sejtelmes politikai célzások is, amelyek arra utaltak, hogy a lövöldözés azt követően történt, hogy a magyar kormány a támadás előtt többször jelentett be terrorveszélyt.
A rendőrség a történtek kapcsán egyébként egy 20 év körüli, 160-165 centiméter magas fiatalembert keresett, aki a szemtanúk elmondása alapján a lövöldözés előtti napokban az éjszakai órákban céltalanul sétálgatott a rendőrpalota körül. A szürke ballonkabátos férfi kiléte azonban a felajánlott öt-, majd tízmillió forintos nyomravezetői díj ellenére sem derült ki. A nyomozóhatóság szintén nem akadt a nyomára annak a fekete autónak – Volkswagen Golf vagy Volvo 3-as –, amelyről több lakossági bejelentés érkezett.
Hogy akár a keresett férfiról, akár az autóról konkrét információk birtokába jutott-e a nyomozóhatóság az elmúlt két év alatt, nem sikerült megtudnunk. Nemrég felcsillant a remény arra, hogy a rendőrség megoldja a rejtélyes bűntettet, ám előrelépés nem történt, hanem nyilatkozatháború alakult ki arról, hogy az ügyészség akadályozza-e a nyomozást vagy a rendőrség nem gyűjtött-e össze elegendő bizonyítékot az eljárás továbbviteléhez, vagyis a gyanúsítások elrendeléséhez.
Míg a rendőrség védett tanúkról beszél, addig a vádhatóság csak annyit mond, hogy a nyomozás nem tőle függ. Ez azért nem mindegy, mert az eljárás nyílttá tétele az ügyészség nélkül nem megy, a vádhatóság viszont azt állítja, nincs is mit jóváhagyniuk. Kovács Tamás legfőbb ügyész az Országgyűlésben elmondott – majd elutasított – interpellációjában arról beszélt, hogy a két tanú a vallomásában egymástól eltérő elkövetői kört jelölt meg. A legfőbb ügyész hozzátette: szakértői vizsgálatok sem igazolták a tanúk állításait. Egyik, a vádhatóságtól származó információink szerint a tanúk szavahihetősége azért is megkérdőjelezhető, mert egyiküknek egy másik büntetőeljárás folytán készült elmeszakértői vizsgálata kóros elmeállapotot mondott ki.
A hvg.hu ezzel szemben úgy tudja, hogy a tanúk vallomása a részletekbe menően nem egyezik meg ugyan, de alapvetően ugyanazt mondják el. A történet – információink szerint – egyszerű bosszúállásról szól: a rendőrség 2007 elején elfogta egy erőszakos bűncselekmény elkövetőit, amiről a média is beszámolt. A tettesek rokonai mindezért vissza akartak vágni, és különböző terveket szőttek arra, hogyan vegyenek revansot a rend őrein. Állítólag felmerült, hogy bizonyos személyek ellen fordítják haragjukat, de végül a rendőrszékház megtámadása mellett döntöttek, s tervüket gyorsan végre is hajtották.