Véget ért a busójárás Mohácson
Máglyagyújtással és koporsóégetéssel ért véget kedden a busójárás Mohácson.
A Duna-parti város főterén ezúttal is ezrek gyűltek össze, hogy a borzas busóbundába öltözött és faragott álarcokat viselő hagyományőrzőkkel együtt, kereplők, kolompok és ágyúlövések zajára elbúcsúztassák a telet.
A húshagyó keddi záró program késő estébe nyúló népünnepéllyé vált, amelynek keretében a résztvevők táncra perdültek a hatalmas hangszórókból szóló népzenékre, éhségüket pedig helyben főtt és sült ételekkel, szomjúságukat forralt borral csillapíthatták.
A sokácok, azaz a baranyai horvátok messze földön híres, múlt hét csütörtökön kezdődött farsangi népszokásának hangulatáról idén is több száz maskarás gondoskodott. A hétvégi fő programokon a húszezer lelkes városban több tízezer érdeklődő vett részt.
A legnagyobb attrakció vasárnap volt, amikor csónakos busók keltek át a szigeti oldalról a Dunán. A maskarások még aznap látványos felvonulást is tartottak Mohács főterén, majd a Duna vizére bocsátották a "kimúlt" telet jelképező fakoporsót. Hétfőn házról-házra járva, beszélgetve, iszogatva, lányokat ijesztgetve mutatták be télűző tudományukat.
A mohácsi sokácok körében élő legenda szerint furfangos őseik a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. Álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve, s rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.