Kivel vitázik az Egészségügyi Minisztérium?
Nem állapodott meg az egészségügyi miniszter és a Békés megyei önkormányzat elnöke csütörtökön a térséget érintő kórházak sorsáról.
Erről Domokos László, a közgyűlés fideszes elnöke tájékoztatta az MTI-t, aki délelőtt személyesen azt kérte Székely Tamás minisztertől: állapodjanak meg peren kívül az ágyszámcsökkentést megelőző állapot visszaállításáról.
A megyei önkormányzat ugyanis jogerősen pert nyert a Legfelsőbb Bíróságon (LB) Molnár Lajos korábbi egészségügyi miniszter ágyszámcsökkentő döntésével szemben. Az önkormányzat értelmezése szerint az LB nemcsak hatályon kívül helyezte a korábbi miniszteri döntést, hanem a szaktárcát új eljárásra is kötelezte. Domokos László kiemelte, hogy egy jogállamban nem lehet megkérdőjelezni az LB határozatát és elutasítani az abból fakadó következmények végrehajtását. Az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a szocialista kormány minisztere semmibe vette a bíróság döntését, ezért személyes felelőssége megállapítható.
A megyei elnök közlése szerint Székely Tamás arra a törvényre hivatkozott, amely szerint a további finanszírozás és a területi mennyiségi korlát felosztása az ő hatáskörébe tartozik.
Domokos László hozzátette: a megye nem kapott lehetőséget arra, hogy egy közös szakértői munkabizottságot hozzanak létre, ami peren kívüli megegyezésre módot adott volna, mert az önkormányzat megegyezésre törekvő és konstruktív magatartásával ellentétben a miniszter ezt mereven elutasította. Az önkormányzat ezért további jogi lépések előkészítésén dolgozik.
A megyei önkormányzat még Molnár Lajos miniszter idején kezdeményezett pert, mert nem értett egyet a kórházi ágyak térséget érintő csökkentésével. A közgyűlési elnök számítása szerint az elmúlt 22 hónapban összességében megközelítőleg 2,5 milliárd forint kár érte a megye fenntartásában működő egészségügyi intézményeket, közöttük a Pándy Kálmán Békés Megyei Kórházat.
"A tárca álláspontja következetes és világos: az Alkotmánybíróság tavaly szeptemberi döntésében kimondta, hogy a kórházi kapacitásokat szabályozó 2006-os törvény egésze nem sérti a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való jogot. Az Alkotmánybíróság tavalyi döntése visszamenő hatályú rendelkezést nem tartalmazott, így a 2006-os törvény alapján megkötött kórházi finanszírozási szerződések és intézményi kapacitás elosztások az Alkotmánybíróság döntése szerint is fennmaradtak.Az Egészségügyi Minisztérium az Alkotmánybíróság útmutatása alapján átdolgozta az egyes egészségügyi tárgyú törvények rendelkezéseit, melyek 2009. január 1-én léptek hatályba. A Legfelsőbb Bíróság első, decemberi döntése még a módosított törvény hatályba lépése előtt született. A Legfelsőbb Bíróság két februári döntése már nem kötelezte a minisztert új eljárás végrehajtására, hiszen január elsejétől a jogszabályi háttér megváltozott, ami már nem teszi lehetővé a miniszter számára a hivatkozott határozatok újbóli meghozatalát" - olvasható a minisztérium közleményében, melyben arra hívja fel a figyelmet a tárca, hogy nem a megyével, hanem Domonkos Lászlóval állnak vitában: "az Egészségügyi Minisztérium mind jogi, mind pénzügyi szempontból megalapozatlannak, érthetetlennek és elfogadhatatlannak tartja Domokos László és a Békés Megyei Önkormányzat kárigényét".