Fiktív szervezetek létrehozását ismerte el Zuschlag
Négy fiktív, a baloldali politikai ifjúsági szervezetek finanszírozásában szerepet játszó egyesület létrehozását ismerte el Zuschlag János, az ellene és tizenöt társa ellen folyó perben a Bács-Kiskun Megyei Bíróság előtt kedden.
A civil háló évről évre jelentősebb szerepet töltött be az Ifjú Szocialisták Mozgalmának (ISZM) finanszírozásában. 2000-2001-től merült föl, hogy "kényelmi szempontok" miatt érdemes lenne a pályázatokra fiktív - valós tagsággal nem rendelkező - egyesületeket létrehozni - mondta a vádlott.
Az egykori szocialista politikus elmondta, az ISZM vezetése döntött arról, hogy a mozgalom rendezvényeinek finanszírozására újabb szervezeteket kell létrehozni. Azt azonban nem tudta konkretizálni, hogy a döntéshozatal mely szintjén merült fel, hogy ezek fiktív szervezetek legyenek.
Végül négy egyesület megalapítására került sor: létrejött az Atlasz, az Y-Generáció, a Vörös fenyő és a XXI. századi egyesület. Ezeknek az ISZM finanszírozásában nem jutott fontos szerep, érdemi tevékenységet csak a Fiatal Baloldal (FIB) létrejöttét követően, 2002 után végeztek.
A fiktív szervezetek létrehozásában, "lepapírozásában" részt vevő személyek az ügyben nem vádlottak. Az egyesületek működéséhez szükséges dokumentumok általában úgy születtek, hogy a politikai ifjúsági szervezet irodájában, rendezvényein megforduló emberekkel aláíratták a papírokat, anélkül, hogy az illető tisztában lett volna vele, mit lát el kézjegyével - közölte a vádlott.
Zuschlag János elmondta, az ISZM és a Baloldali Ifjúsági Társulás (BIT) 2002-ig "élet-halál harcot vívott". A pártnyomásra létrejött "kényszer egyesülés" után a vádlott még nem bízott a korábbi BIT-esekben, ezért a fiktív szervezetekkel kapcsolatos bizonyos adminisztratív feladatokat Krausz Csaba ötödrendű vádlott látta el. Később azonban korrekt munkakapcsolat alakult ki a két csoport között.
Arról, hogy a finanszírozási feladatok a FIB-nél hozzá kerültek, Ujhelyi István elnökkel állapodott meg a vádlott. Mint mondta, ebben közre játszott az is, hogy az ISZM-nél hasonló feladatokat látott el, ahogy fogalmazott "nem eredmény nélkül". A szervezetben kialakult BIT-es többséget úgy tudta némileg ellensúlyozni, hogy a pénzügyek irányítása hozzá került.