2009. február. 09. 17:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 10. 09:53 Itthon

Rendet tennének a rendpárti polgármesterek

"Szembe megy a nagypolitikával" az a hét polgármester, akik megalapították a Polgármesterek a Változásért Szövetséget. A látszólag innen-onnan összeverődött tagokban azért van némi közös: nem fukarkodnak közbiztonsági javaslatokkal, többen közülük vendégül látták a Magyar Gárdát, valamint szívesen hangoztatják függetlenségüket.

Min változtatnának?
A PVSZ nyilatkozatban összegezte céljait január közepén:
- hangot adni véleményének minden, a társadalom mindennapjait és biztonságát érintő kérdésben;
- javaslatokat tenni közbiztonsági és önkormányzati kérdésekben.
Pénteken tartja alakuló ülését a Polgármesterek a Változásért Szövetség (PVSZ), amelyhez első körben főleg különutasságukról elhíresült polgármesterek csatlakoztak. Az első hét aláíró között van a monoki Szepessy Zsolt, az újpesti Derce Tamás és a Kerepest vezető Franka Tibor is. A szervezet létrejöttét már januárban bejelentették, azóta közlésük szerint harminc polgármester jelezte, hogy csatlakoznának. A szövetség formalizáltan, bejegyzett egyesületként fog működni.

Az önmagát szigorúan függetlennek valló szervezet tevékenységét olyan "ideológiára" építi, amelyek jólismert szólamokat visszhangoznak. "Az embereknek elegük van a napi politikából, fejlődést, eredményeket akarnak látni, változást akarnak, s vele egy bürokráciamentes és élhetőbb Magyarországot" – mondta a hvg.hu-nak Kovács Tibor, az egyik alapító, a Pest megyei Áporka polgármestere. Ennek alapján ők vonnának "hidat az emberek és a nagypolitika közé".

A szövetség megálmodói valamennyien független jelöltként lettek polgármesterek, ezt fontosnak is tartják aláhúzni. Túlzás volna azonban azt állítani, hogy előéletükben minden politikai erőtől azonos távolságot tartottak. Bethlen Farkas a verőcei Magyar Szigetnek, a "nemzeti érzelmű fiatalok" nagy nyári dzsemborijának állandó vendéglátója. Franka Tibor például (aki többször próbálkozott a MIÉP és a Jobbik közös parlamenti képviselőjelöltjeként) ugyanúgy meghívta falujába masírozni a Magyar Gárdát, ahogyan Hajdú János Hernádkakra. Répás József kiskunlacházi polgármester pedig a városban meggyilkolt H. Nóra miatt szervezett felvonulást, ahol a Magyar Gárda és a Gój Motorosok is képviseltették magukat. A polgármester itt arról beszélt: „elég volt a roma erőszakból” -  miközben azóta sem tudni semmit az elkövető kilétéről. 

A polgármesterek egyike-másika a civilizációs ártalmak elleni küzdelemben is kiveszi részét: az 1990-ben még SZDSZ-esként székébe került Derce Tamás például a Sziget Fesztivál zajártalmaitól óvná az újpestieket az éjszakai koncertek betiltatásával. (Verőcei kollégájával lesz mit megbeszélnie.) Franka Tibor pedig a Hungaroring okozta zajártalom ellen kampányol. Kerepes első emberének nem önmagában a Forma-1-es versennyel, hanem az összes többivel együttvéve van baja.   

A polgármesterek jobbára helyi "erős emberek". És bár többüknek nem sikerült a Magyar Gárdától függetlennek maradniuk, az áporkai Kovács Tibor rágalomnak tartja, hogy a szövetség rasszista gondolatok köré szerveződne. Derce Tamás pedig kerek perec azt nyilatkozta: ha szélsőségessé válik a polgármesterek szervezete, elhagyja.

Kérdés persze, hogy végeredményben miben szeretne változást a szövetség. A megalakulást meghirdető nyilatkozat erősen rendpárti eszmeiséget körvonalaz, céljuk eszerint az, hogy „a politikai közéletben és erkölcsi viszonyokban, valamint a közbiztonsági állapotokban bekövetkezett romlást és hanyatlást megállítsa".

Kovács szerint a legfőbb érdekérvényesítő eszköz a kezükben a közvélemény széleskörű tájékoztatása, mondván, ha az emberek megismerik a most jellemző abszurdumokat, kikényszeríthetik a döntéshozókból a kívánatos változást. Példaként az önkormányzatok rendszeres adatszolgáltatási kötelezettségét említette. Mint mondta, hetente két-három alkalommal töltenek ki 50-100 oldalas kérdőíveket az e-kormányzat zászlaja alatt.

A szövetséghez egyébiránt bármilyen pártállású polgármester csatlakozhat, amennyiben céljaival egyetért. Igaz, a harminc újonnan csatlakozott településvezető politikai hovatartozása egyelőre nem ismeretes, Kovács szerint nem tartanak attól, hogy a pártkötődések miatti „másképp gondolkodás” befolyásolná a szakmai munkát, csak és kizárólag a közös társadalompolitikai célokat tartják szem előtt.

Pásztor Albert, a miskolci rendőrkapitány felfüggesztését követően máris hallatta a hangját a szervezet, s nyomban követelték a döntés visszavonását, ámbár valószínűtlen, hogy Draskovics Tibor miattuk visszakozott. Közleményükben egyenesen fogalmaztak: ha Pásztor igazat mondott, azaz létezik Magyarországon a "cigánybűnözés", akkor Draskovics nyilvánosan kövesse meg őt. A "cigánybűnözés" mint kriminológiai ("társadalompolitikai") kategória a poltikai pártok közül egyedül éppen a Jobbik szerint legitim fogalom.

Kovács azt mondja, kezdeményezni fogják a rendőrségi törvény módosítását, mivel a közbiztonság növelése érdekében olyan kétszintű rendőrségre lenne szükség itthon is, ami az USA-ban vagy Olaszországban is működik. A központi rendőrség érdemben foglalkozhatna a fajsúlyosabb ügyekkel, a kisebb és egyszerűbb esetek pedig a helyi vagy önkormányzati rendőrség hatáskörébe tartoznának, ezáltal minden szinten hatékonyabb lehetne a rendőri munka. A polgármester cáfolta azt az értesülést, amely szerint a mezőőrökből és a közterület-fenntartókból akarnának fegyveres testületet faragni.

A polgármesterek szövetsége szerint jóval többet kellene fordítani bűnmegelőzésre is, hiszen kimutatott tény, hogy minden erre szánt forint többszörösen megtérül. Ha rendőri jelenlét következtében nem késelnek meg valakit, ott nem csupán az emberélet a „nyereség”, ugyanis ha a bűnmegelőzés következtében a késelés elmarad, az esetleges kórházi kezelés, a táppénz stb. költségét is megtakarítjuk – magyarázta Kovács.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.