2009. január. 14. 18:32 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 14. 20:43 Itthon

Távoztak az afgánok a Bazilikából

Elindult Debrecenbe - az idegenrendészet autóbuszával, rendőri kísérettel - szerda este az a harminc afgán állampolgár, aki néhány órával korábban menekültstátusz elérése céljából érkezett a fővárosi Szent István-bazilikába - tájékoztatta Snell György címzetes apát, a bazilika plébánosa az MTI-t. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) menekültügyi igazgatója közölte, hogy mind a harminc afgán rendelkezik befogadott státusszal, ám a menekült státuszt nem kapták meg.

Snell György elmondta, a 15 férfi, 9 asszony és 6 gyermek "teljes békességben" hagyta el a templomot. A rendőrség késő délután közölte, hogy 30 afgán jelent meg a fővárosi Szent István-bazilikában, akik éhségsztrájkot folytatnak a menekültstátusz eléréséért. Az apát bezárta a templomot és értesítette az V. kerületi rendőrkapitányságot. A rendőrök kiérkeztek a helyszínre, majd tájékoztatták a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) illetékesét. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság regionális képviseletének információi szerint az afgán menekültek szóban azt kérték, hogy tárgyalhassanak a nemzetközi szervezet képviselőjével. 

Daragó Réka, a BÁH szóvivője elmondta, a székesegyházban megjelent afgánok nagy valószínűséggel befogadott státuszban vannak, azaz velük szemben fennáll a származási országba való visszaküldés tilalma. 

A bazilikában szerda délután megjelent afgán csoport takarókkal érkezett - mondta az MTI-nek korábban Snell György. A plébános közölte: ő maga nem vette észre, amikor az afgánok megjelentek, hiszen igen sok turista látogatja a bazilikát. A plébánia az egyik televíziós társaságtól szerzett tudomást a csoportról, amelynek egyik, magyarul is beszélő tagja értesítette a médiumot.

A BÁH menekültügyi igazgatója, Ördög István az MTI-nek megerősítette, hogy mind a harminc afgán rendelkezik befogadott státusszal, ami azoknak a külföldieknek jár, akik atrocitásoknak vannak kitéve hazájuk politikai viszonyai miatt. Ez egy fokkal alacsonyabb, mint a menekülti jogállás, mert ahhoz az kell, hogy "faji, vallási, politikai, nemzetiségi vagy meghatározott társadalmi csoporthoz való tartozás miatti üldöztetés okán személyes fenyegetettségben" legyenek. Mivel ezeknek a kritériumoknak egyike sem állt fenn, ezért csak befogadott státuszba kerülhetett az afgán csoport mindegyik tagja - magyarázta.

Az igazgató elmondta: a harminc afgán megkapta igazolványait, amelyeket a rendőrség számára lefénymásoltak személyazonosságuk igazolására. A csoportból van, aki két éve, mások néhány hónapja tartózkodnak Magyarországon.

Arról is beszélt, hogy tartózkodási helyükre visszamenve az afgánok fórumot szeretnének rendezni, amelyen az ENSZ menekültügyi Főbiztosságának magyarországi képviselőjével terveznek tárgyalásokat. Itt elmondanák esetleges panaszaikat, kéréseiket magyarországi tartózkodásukkal kapcsolatban. Legutóbb, tavaly júniusban afgánok egy csoportja azzal hívta fel helyzetére a figyelmet, hogy a debreceni menekülttáborban felmászott a 30 méter magas átjátszó torony tetejére.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.