2009. január. 13. 14:05 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2009. január. 20. 10:46 Itthon

Hotel Rózsadomb: csontváz a város felett

Egy hónappal a decemberi tulajdonosváltás után a Rózsadombon lévő egykori SZOT-szállónak már új gazdája van. A január 9-én megtartott árverésen az ingatlant az egy hete létrehozott Brivon Hungary Zrt. szerezte meg 24,4 millió euróért.

A szégyenszemre évtizedek óta a főváros felé csontvázként magasodó Hotel Rózsadomb kálváriája közismert. Az ország egyik legnagyobb szakszervezeti üdülője a budai Lukács fürdő fölötti hegyoldalban 1971-ben épült, ám amikor évekkel később fel akarták újítani, a szerkezet visszabontásánál nem jutottak tovább - közbejött a rendszerváltás. Az ingatlant a Globex szerezte meg, amely éppen a SZOT-szálló fejlesztésébe bukott bele, amikor a Postabank összeomlása miatt fedezet nélkül maradt. Az épület ezt követően a Globextől 2003-ban került a soproni önkormányzat részvénytársaságához, az RDMB Holdinghoz. Ekkor viszont a németországi Globex AG is bejelentette igényét az épületre, ami a tulajdoni lapon széljegyként szerepelt is, s emiatt a holding leállította a beruházást.

© Müller Judit
Ezt követően az RDMB a szállóval együtt 2003-ban az Ingatlanpart Ingatlanhasznosító Kft.-é lett, amelytől 2004-ben megvette a Pro-Hill Ingatlanfejlesztő és Vagyon-kezelő Kft. A cég tulajdonosa 85 százalékban  az Excelsior Holding Befektetési és Vagyonkezelő Kft.-é volt, a maradék 15 százalék pedig a Prof-2000 Tanácsadó Kft-é., az egykori Agrobank-vezér Kunos Péteré és Gyarmati Zoltáné, aki korábbnan az ingatlanfejlesztő Autoker Holding korábbi  vezérigazgató-helyettese volt. Kunos és Gyarmati egyébként a HVG információi szerint a finanszírozás sikeres megszervezése és szakmai segítségükért cserébe jutottak hozzá üzletrészükhez.

A Pro-Hill módosította az eredeti terveket, és a hotel helyett immár luxusapartmanoknak helyet adó társasházat tervezett az ingatlanra. A beruházáshoz a CIB Banktól szerzett hitelt, amely révén végül az ingatlant a CIB 6,2 milliárd forintos keretbiztosítéki jelzálogjoga terhelte. Információink szerint ennek a hitelnek a kezesei pedig egy 2007 júniusában keletkezett szerződés alapján éppen a Globex két egykori vezetője, Postáné Vellai Györgyike és Vajda László is voltak, akiknek egyébként papíron semmi közük az Excelsiorhoz.

A rendelkezésre álló pénz ellenére a luxus lakópark építési munkálatait megnehezítette és a költségeit megnövelte, hogy az engedélyeztetési eljárás során szerzett építési engedélyt vitatta a Budapest Világörökségért Alapítvány, s peres úton 2006-ban több mint egy évre leállíttatta a munkát, ezzel megakadályozta, hogy a projekt extraprofitját hozó felső két emeletet az ingatlanra ráépítsék. A projekt kudarcához rossz építészeti programja és hibás értékesítési stratégiája is hozzájárulhatott.

A sikkasztás, hűtlen kezelés, csalás és magánokirat-hamisítás miatt tavaly jogerősen hét év szabadságvesztésre ítélt Vellai – még szabadlábon – azt tervezte, hogy visszaszerzi az egykori globexes tulajdont. Információink szerint ez az elképzelés része volt annak a törekvésnek, hogy az elsüllyedt egykori Globex-birodalmat újraépítsék. Erre szolgált az, hogy a német Globex a 2,5 milliárd forintos követelését ráengedményezte az Excelsiorra, az pedig a Pro-Hillre: ebből az összegből tudták volna újra megszerezni az egykori globexes vállalkozásokat.

Pénzhiány, jogvita, árverés (Oldaltörés)

A globexes ítélet
A Fővárosi Ítélőtábla a Globex-ügy elsőrendű vádlottját, a cég egykori vezérigazgatóját, Vellai Györgyit 7 év, a másodrendű vádlottat, Vajda Lászlót 6 év szabadságvesztésre ítélte sikkasztás, és Vellai esetében még hűtlen kezelés, csalás és magánokirat-hamisítás miatt. A jogerős bírói döntés szerint a globexesek 59 kisbefektetőt károsítottak meg. Mintegy 2,5 milliárd forint tűnt el, amiből semmi sem térült meg. Az ítélőtábla megállapította azt is, hogy bizo-nyítottság hiányában helyesen mentette fel a vádlottakat az első-fokú bíróság a soproni önkor-mányzat portfólió kezelésével kapcsolatos vád alól.

Vellai Györgyike a félkész állapotban lévő ingatlan visszaszerzésére – információink szerint a Pro-Hill-es tulajdonostársak tudta nélkül – a következőket találta ki: megfinanszíroztatja a Kútvölgyi úti lakóparkot, amely korábban szintén a Globex tulajdona volt. Ennek fejében pedig a lakópark mostani gazdája, a Radol Kft. biztosítja majd a Hotel Rózsadomb továbbépítésének a CIB által támasztott feltételét, a 300 millió forintos költségtúllépési garanciát.

Az egyik változat szerint a Galgó Kft., amelynek egyik tulajdonosa 2006-ban Vellai fia, Posta Balázs volt, veszi meg a per- és tehermentesített lakóparkot a bank által nyújtott hitel segítségével. Ebből a pénzből pedig kielégítik az Excelsior-Holdingot 300 millió forinttal, ami az Excelsior Budapest Spa Projekt költségtúllépési garancia fedezetéül szolgál.

A másik tervezet alapján a Radoltól a lakóparkot a Galgó Kft. és a Promo Indra – amelynek a Kútvölgyi úti ingatlanon 150 millió forintos jelzálogjoga volt – közösen létrehozandó cég veszi meg pénzintézeti finanszírozás révén. A Promo Indra a pénzért cserébe lemondott volna a követeléseiről, illetve letétbe tett volna 300 millió forintot a CIB Banknál nyitott óvadéki számlán, hogy ez szolgáljon garancia fedezetként az Excelsior Budapest Spa költségeinek túllépése esetén.

Mindebből azonban semmi sem lett és a Hotel Rózsadomb visszaszerzése csak terv maradt, hiszen Vellai Györgyike 2008-ban jogerős ítélet miatt rács mögé került (az okokról lásd keretes anyagunkat). A volt SZOT-szálló átépítésének költségeit pedig végül a Pro-Hill nem tudta állni. Ennek az egyik jele volt, hogy a kivitelező, a KÉSZ Csoport tavaly májusban felfüggesztette a munkát, miután egy jogvitába bonyolódott a megrendelő Pro-Hill-lel. Információink szerint a KÉSZ nem a szerződésben szereplő műszaki tartalmat építette, mire a Pro-Hill nem fizetett. A KÉSZ, hogy pénzéhez jusson, az ingatlanra jelzálogjogot akart bejegyeztetni. A földhivatal ezt nem tette meg, ám a kérelem elutasítását a hvg.hu értesülése szerint a kivitelező cég megfellebbezte.

A bank reagálása
A CIB Bank kommunikációs vezetője, Bognár Károly megkere-sésünkre azt a választ adta, misze-rint „a kérdések megválaszolásával kapcsolatban ezúton tájékoztatom, hogy a CIB Banknak a hatályos jogszabályok rendelkezései alapján – tekintettel arra, hogy azok üzleti, illetve banktitoknak minősülő infor-mációkat tartalmaznak – a kért vála-szokat kiadni nem áll módjában.”
A Pro-Hill – amelynek ügyvezetői, az új tulajdonos által megszavazott bizalom alapján, a pro-hilles Gyarmati Zoltán és Fekete István Csaba maradtak – 2008. december 8-án bejegyzett új tulajdonosa, a ciprusi CNCT Holdings viszont azonnal beharangozta, hogy 680 millió forintos kártérítési pert akaszt a KÉSZ nyakába, mert a kivitelező vállalkozás a megrendelővel kötött vállalkozói szerződéstől jelentősen eltérve végezte a lakópark építését. A CNCT tulajdonossá válását az tette egyébként lehetővé, hogy a tavaly december 5-én lejárt hiteltartozás esedékessé vált, s a CIB Bank élni kívánt opciós vételi jogával, s erre a holdingot jelölte ki.

A január 9-én megtartott árverésen végül 24,4 millió euróért – a banki követelésnél kevesebbért – a Brivon Hungary Zrt. szerezte meg a 22,7 ezer négyzetméteres ingatlant, amelynek kikiáltási ára 40 millió euró (10,8 milliárd forint) volt. Az 5 millió forintos jegyzett tőkéjű Brivon tulajdonosa a ciprusi Brivon Holding, amelynek tulajdonosi hátterét egyelőre homály fedi.

Az Excelsior azonban nem adta fel a küzdelmet, ugyanis a holding jogi képviselője – és egyben 50 százalékos tulajdonosa – Arányi György tulajdonjogi és kártérítési pert indított a CIB Bankkal és a Pro-Hill-lel szemben. A Pro-Hill másik tulajdonosa, a Prof 2000 pedig a tagi kölcsön és kamatainak erejéig kérte a Pro-Hill felszámolását, amelynek alapján a bíróság vagyonfelügyelőt rendelt ki.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.