2009. január. 12. 18:00 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 12. 18:02 Itthon

Ferihegy: a szakszervezetek szerint a BA felkészületlen

Felkészületlenül érkezett a Hochtief-Budapest Airport vezetése a hétfői, ferihegyi egyeztetésre a szakszervezetek szerint, ezért a tárgyaláson érdemi előrelépés nem történt.

A szakszervezetek fenntartják a december 10-én indított és 22-én felfüggesztett sztrájk folytatásának jogát, amennyiben a dolgozók többsége kilátástalannak ítéli a tárgyalások menetét. A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) hétfői közleményükben kifejtik: a kollektív szerződés kérdésében nem sikerült érdemi lépéseket tenni, mivel a repülőtér vezetősége véleményük szerint felkészületlen volt.

Úgy vélik a cégnek nincs megalapozott humánpolitikai koncepciója, üzleti terve, egyetlen szándéka a költségek lefaragása, bármilyen logika nélkül. Példaként említik, hogy a dolgozók legnagyobb csoportját alkotó utasbiztonsági ellenőrök létszámát firtató kérdésre a menedzsment azt válaszolta: az állomány nagysága az éven belül 260-330 között fog ingadozni. Ekkora intervallumot nem lehet a forgalom intenzitásának szezonális változásaival indokolni - szögezik le. Kifogásolják azt is: a menedzsment úgy akart tárgyalni a munkarendekről, hogy közben a műszakpótlékok változására bevallottan nincs kidolgozott terve. A szakszervezetek meggyőződése, hogy e két kérdésről csak együtt van értelme tárgyalni.

A menedzsment több javaslata ugyanakkor egyenesen elfogadhatatlan a szakszervezetek számára. Például az éves munkaidő-keret meghatározása. A munkáltatói javaslat értelmében a legforgalmasabb nyári hónapokban rendszeressé válhatna a 48 órás munkahét, úgy, hogy három-négy munkanap után járna egyetlen pihenőnap - ismertetik. Hangzatos, de semmitmondó a szakszervezet szerint a vezetőség "biztonsági garanciákra" vonatkozó kikötése. Ennek értelmében a BA azt vállalja, hogy nem alkalmaz illegális sztrájktörőket, ha nem lesz sztrájk. A szakszervezetek azonban követelik a görög "zsoldosok" hazaküldését, akik - számításaik szerint - már eddig is csaknem 30 millió forintba kerültek a cégnek. Ebből a szakszervezetek követeléseinek jelentős részét teljesíteni lehetett volna - fűzik hozzá.

Hirdetés