2009. január. 07. 14:10 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 07. 14:34 Itthon

A gázügyön is összekülönbözött a Fidesz és az MSZP

Németh Zsolt (Fidesz) szerint sem az EU, sem Magyarország nem vizsgázott jól az orosz-ukrán gázvita miatt kialakult válság kezelésében, Mesterházy Attila (MSZP) viszont úgy vélte az Országgyűlés külügyi bizottságának szerdai ülésén, hogy a kormányfő megfelelően lépett fel, amikor azt kérte, határozott álláspontot foglaljon el az Európai Unió.

Németh Zsolt elmondta: a Fidesz támogatja a kormányzati intézkedéseket a válság megoldására, de szerinte az elmúlt egy hét alatt a kormányzati passzivitásnak és zűrzavarnak számos jele volt a diplomáciában. Mesterházy Attila, a testület szocialista tagja szerint a kérdésből nem kellene pártpolitikát csinálni, mert az MSZP-s és a fideszes szavazók egyformán fognak fázni. A Fidesz "téves, rosszindulatú álláspontja" hozzájárulhat a válság elmélyüléséhez - hangoztatta a politikus.

A két képviselő között vita bontakozott ki arról is, hogy hány napra elegendőek a stratégiai gázkészletek. Németh Zsolt szerint 8 napra, és ebből kettő már eltelt, Mesterházy Attila szerint a fideszes képviselő összekeverte a számokat, és nem 500 millió köbméter gáz van a tározókban, hanem 3 milliárd köbméter és ehhez jön még a napi 8-9 millió köbméter hazai termelés.

Németh Zsolt többször hangsúlyozta, hogy a helyzet megoldásának kulcsa részben az Európai Unió kezében van, a magyar politikának és diplomáciának pedig összehangolt lépéssorozatra van szüksége. Tarthatatlan a magyar kormány és az EU hivatalos álláspontja, hogy magánjellegű vitának kell kezelni az orosz-ukrán vitát - szögezte le újból az ellenzéki politikus. Hozzátette: az uniónak közvetítőként kell fellépnie a vitában.

A külügyi bizottság elnöke felelőtlennek nevezte Molnár Csaba energiaügyi miniszter eddigi nyilatkozatait, szerinte a magyar közvéleménynek meg kell ismernie a valós helyzetet. Németh Zsolt szerint felháborító, hogy a konfliktus kezdete óta a magyar külügyminiszter nem szólalt meg az ügyben, és ildomos lett volna, ha téli szabadságát a múlt héten megszakítja. E fórumon is megismételte korábbi kritikáját, hogy a két illetékes nagykövetnek is meg kellett volna szakítania szabadságát a válság miatt. Ki kell mondani, hogy Oroszország nem megbízható szállító - közölte Németh Zsolt, aki azt kérdezte a kormány képviselőitől, hogy az orosz félnél tiltakoznak-e jegyzékben, ahogy ezt más kormányok tették. Magyarország ne hezitáljon, hanem használja ki a pillanatnyi lehetőséget arra, hogy a Nabucco gázvezeték megépítése minél nagyobb lendületet kapjon - fogalmazott a bizottság fideszes elnöke.

Mesterházy Attila úgy vélte, előre eldönteni, hogy az orosz vagy az ukrán fél a hibás, "a vak ló bátorságával ér fel". Ma ezt senki sem tudja megmondani - jegyezte meg.

A szocialista politikus szerint a kormány és az Európai Unió álláspontja is változott ebben a kérdésben. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelében arra hívta fel az EU soros elnökének, Csehországnak és José Manuel Durao Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének a figyelmét, hogy távolságtartó magatartás helyett lépjen fel a két ország, az Oroszország és az Ukrajna közötti vita rendezésében - fejtette ki. Ennél egyértelműbben nem lehet egy miniszterelnöknek felszólítani az EU-t - tette hozzá.

A szocialista képviselő a Nabucco gázvezetékkel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy Gyurcsány Ferenc kedden ismét egyértelművé tette, hogy ennek a gázvezetéknek van prioritása Magyarország számára.
Kozma József, a bizottság szocialista alelnöke azt javasolta, hogy a testület vegye fel a kapcsolatot az ukrán és az orosz parlament külügyi bizottságaival, így Magyarország tisztább képet kaphatna az orosz és az ukrán politikai, gazdasági belső környezetről.

Kovács Kálmán (SZDSZ) szerint paradigmaváltásra van szükség, az alternatív energiahordozókat nagyobb arányban kell bevonni az energiatermelésbe. Ennek megvalósítása gyorsabb lehet, mint az új vezetékek megépítése - vélekedett. Hozzátette: ezek új munkalehetőséget biztosító beruházások lennének.

Gruber Attila (Fidesz) kampányt szorgalmazott, hogy a fogyasztók minél több helyről és több forrásból értesüljenek az energiatakarékossági lehetőségekről.

A külügyi bizottság a rendkívüli ülésen az orosz-ukrán gázvitáról és az annak nyomán Magyarországon kialakult helyzetről nem fogalmazott meg közös álláspontot. Az ülés végén Németh Zsolt "lassú időt, magas nyomást és minél magasabb hőmérsékletet" kívánt.

Hirdetés