Városok bűnügyi toplistái I. - táblázatokkal
Tízszer annyi gépjárműlopást követtek el tavaly Érden, mint például Salgótarjánban vagy Nagykanizsán - derül ki a nagyobb magyar városok 2007-es bűnügyi statisztikájából. A rablások számát tekintve Miskolc viszi a prímet.
HVG |
Az ERÜBS, vagyis az egységes rendőrségi és ügyészségi bűnügyi statisztika szerint például Pécs számított a Dunántúlon a lakásbetörések legfőbb célpontjának Szombathely után. Tavaly 338 ilyen bűncselekmény nyomozása fejeződött be a baranyai városban. Rablótámadást nyolcvan alkalommal követtek el 2007-ben a településen - ennél csak Tatabányán volt kritikusabb a helyzet a dunántúli megyeszékhelyek közül. Emberölés miatt hat, gépjárműlopás nyomán 55, pénzhamisítás gyanújával pedig 69 alkalommal nyomoztak a hatóságok Pécsett - derül ki a Legfőbb Ügyészség által a HVG rendelkezésére bocsátott adatokból.
HVG |
A nyers bűnügyi mutatók alapján Békéscsabát Dunaújváros és Érd követi a vidéki nagyvárosok 2007-es kriminalisztikájának élén. Közülük kivált a 63 ezer lakosú Érd közbiztonsági helyzete mutatott erősen romló tendenciát. A Pest megyei "óriásfaluban" a múlt évben másfélszeresére emelkedett például a rablótámadások (39 eset) és a betöréses lopások (517 eset) száma 2006-hoz képest. A város közigazgatási határain belül elkövetett 125 gépjárműlopással pedig a település vezeti az autótolvajlások 2007-es bűnügyi listáját a vidéki nagyvárosokban. A pénzhamisítások és az erőszakos közösülések száma alapján ugyanakkor Érd - Szeged, illetve Nyíregyháza mögött - a második helyre került a megyei jogú települések között.
A bűnüldözői infrastruktúra mindeközben falusias színvonalon áll a településen: Magyarország 14. legnépesebb városa - mint a helyi polgármester a HVG-nek jelezte - mindmáig nem rendelkezik például saját rendőrségi fogdával. Az őrizetbe vett vagy előzetes letartóztatásba helyezett személyeket ezért többnyire Budaörsre vagy Ceglédre szállítják át, ami minden egyes alkalommal két-két fővel csökkenti a helyi kapitányság létszámát.
HVG |
Az erőszakos és garázda bűncselekmények (például testi sértések) száma alapján a legbékésebb körzetnek Soroksár, Pesterzsébet és a Hegyvidék bizonyult, míg a legtöbb agresszív támadásnak megint csak az V. kerület és az Erzsébetváros volt a színhelye. A fővárosi bűnelkövetők a legnagyobb számban változatlanul a "nyóckerből", vagyis a Józsefvárosból kerültek ki, ahol tavaly ezer lakosra 21 gyanúsított jutott, míg a II. kerületben, Újbudán és a Hegyvidéken hat-hat.
A megyei jogú városok közül relatíve a legtöbb bűnelkövetőt tavaly Kecskemét, Salgótarján, Miskolc és Pécs exportálta az ország különböző területeire. A nyomozás elrendelésekor még ismeretlennek számító terheltek személyazonosságát tavalyelőtt 50, a múlt évben 48 százalékos arányban voltak képesek felderíteni a hatóságok. A főváros esetében ez a mutató 42, míg Hajdú-Bihar megyében 70 százalék volt.
A bűnügyi statisztikák hektikusan változó mutatói azonban arra figyelmeztetnek, hogy mind a túlságosan kedvező, mind a túlontúl negatív adatokat egészséges gyanakvással indokolt kezelni.
BABUS ENDRE