Kormányrendeletek az energiatakarékos épületek támogatására
Az épületek energiafelhasználásának csökkentését és az alternatív energiaforrások alkalmazásának terjedését szolgálja két, 2009. január 1-jén hatályba lépő kormányrendelet –közölte a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium.
A szaktárca közleményében kifejtette: az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló, valamint a hőtermelő-berendezések, légkondicionáló rendszerek energetikai felülvizsgálatáról szóló kormányrendeletek két tanúsítvány bevezetését írják elő, amelyek érdemi segítséget nyújtanak az épületek energiatudatos használatához, egyben feltételei is a 2009. január 1-je után kiírt uniós és hazai felújítási pályázatoknak.
Magyarországon a felhasznált energia több mint 40 százaléka az épületek fűtését és hűtését szolgálja – hangsúlyozza a minisztérium. Az épületek energetikai tanúsítványa az ingatlan energiafogyasztási szintjét mutatja meg egy skálán, amely a legkedvezőbb „A+” kategóriától a legkedvezőtlenebb „I” kategóriáig terjed. A tíz évig érvényes tanúsítvány emellett hasznos üzemeltetési tanácsokat ad a tulajdonosoknak, egyben rámutat a lakás energetikai szempontból gyenge pontjaira – olvasható a közleményben.
A meglévő épületek eladása, illetve bérbe adása alkalmával a tanúsítvány elkészíttetése 2012. január 1-jéig önkéntes, a minisztérium szerint azonban a tanúsítvány növeli az épületek értékét. A rendelet hatálya nem terjed ki az üdülőkre, az ideiglenes létesítményekre, a műemlékekre és a helyi védelem alatt álló épületekre.
A hőtermelő-berendezésekre és légtechnikai rendszerekre vonatkozó tanúsítvány célja az épületek üzemeltetésekor felhasznált energia csökkentése. A rendelet 20 kilowatt effektív névleges teljesítmény fölött üzemelő nem megújuló tüzelőanyagot használó, valamint a 100 kilowatt effektív névleges teljesítménynél nagyobb hőtermelő-berendezésekre terjed ki. A légkondicionáló rendszerek esetében a hatály a 12 kilowatt teljesítmény felettiekre vonatkozik – jegyzi meg az NFGM.
Hozzáteszi: a tanúsítványhoz szükséges vizsgálat elsődleges célja a tanácsadás. A szakértők a vizsgálat keretében a hőtermelő-berendezés, illetve légkondicionáló rendszerek állapotát mérik fel, egyebek mellett azt, hogy a rendszer a műszaki leírásban foglalt értékeket megfelelően nyújtja-e, és valóban megvalósul-e az elvárt teljesítmény.