2008. december. 10. 18:29 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 08. 11:15 Itthon

A kormány öt újabb kiemelt projektről döntött

A kormány öt újabb pályázatot nyilvánított kiemelt projektté szerdai ülésén, ebből négy városrehabilitációs pályázat, egy pedig ipari-logisztikai terület létrehozása - mondta Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára a kormányszóvivői tájékoztatón.

A négy városrehabilitációs pályázat, illetve az ipari-logisztikai projekt összköltsége több mint 14,7 milliárd forintot tesz ki, ebből az európai uniós támogatások összege 9,9 milliárd forintra rúg. A beruházások megvalósítását 2010 végére, illetve 2011 közepére várják. Az államtitkár közölte: a döntés értelmében Miskolc, Szeged, Zalaegerszeg és Hódmezővásárhely belvárosát újítják majd meg, és létrehoznak egy ipari-logisztikai területet a záhonyi térséghez kapcsolódva, Fényeslitke-Komoró térségben.

Az államtitkár elmondta: a Fényeslitke-Komoró térségben megvalósuló közforgalmú ipari-logisztikai terület a záhonyi komplex projekthez kapcsolódik, amelynek révén egy átfogó, több fajta szolgáltatást nyújtó ipari-logisztikai terület jön létre. A beruházás összköltsége meghaladja a 3,5 milliárd forintot, ebből az uniós támogatás összege 1,85 milliárd forintot tesz ki.  A projekt során 160 hektáros iparterületet hoznak létre, a terület 2011 tavaszától lehet telephelye az odaköltöző közép- és nagyvállalatoknak. 

Varju László arról is szólt, hogy uniós forrásból folytatódhat Miskolc belvárosának átfogó és korszerű megújítása. Az Észak-magyarországi Operatív Program keretében létrejövő projekt összköltsége meghaladja az 5,5 milliárd forintot, az uniós támogatás összege ebből 4,23 milliárd forint. A kapcsolódó fejlesztések várhatóan 2011 nyaráig valósulnak meg.

A kormányszóvivői tájékoztatón kiosztott dokumentum szerint a  kabinet ugyancsak kiemelt projekt rangjára emelte Zalaegerszeg történelmi városközpontjának rehabilitációs fejlesztését. A kiemelt projekt a történelmi belváros helyreállítását és egy tehermentesítő út megépítését foglalja magában. A fejlesztések összköltsége meghaladja a 1,5  milliárd forintot, az uniós támogatás összege közel 900 millió forint.

A tájékoztatón kiosztott anyag szerint Szeged belső városmagjának megkezdett rehabilitációja folytatódhat és kiteljesedhet az újabb támogatás révén, a Dél-alföldi Operatív Program keretében. A projekt hatására 8832 négyzetméter közterület újul meg. A beruházások összköltsége meghaladja a 3,2 milliárd forintot, az európai uniós támogatás összege több mint 2,13 milliárd forint. 

A fejlesztési tárca államtitkára kitért arra, hogy Hódmezővásárhelyen belekezdhetnek a Tornyai János Kulturális Városrehabilitációs Program I. ütemének megvalósításába. A fejlesztések során az önkormányzat tulajdonában, működtetésében álló főbb kulturális-közművelődési létesítmények, a városközpont közterületei és egyházi épületek újulhatnak meg. A projekt összköltsége meghaladja az 1 milliárd forintot, ebből az uniós támogatás összege 860 millió forintot jelent. Varju László - utalva Orbán Viktor és Matolcsy György szerdai tájékoztatójára - közölte: a tárca nevében pénteken várja a Fidesz szakértőit egyeztetésre az építőipar problémáinak kezelésével kapcsolatban.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?