2008. december. 09. 19:37 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 09. 19:39 Itthon

Csökkenhet a távhődíj Budapesten

A szemétdíj jövő évi emelésének tervezett 14,1 százalékos mértékét soknak tartotta, a többi díjemelési javaslatot közgyűlési tárgyalásra és elfogadásra javasolta kedden a Fővárosi Közgyűlés városüzemeltetési bizottsága.

Lakos Imre (SZDSZ) elmondta, hogy az előterjesztők nem tudták indokolni a díjemelés mértékét. A szerdai közgyűlésen várják az érveket - jegyezte meg. 
   
Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP), a jogi bizottság elnöke közölte, hogy testületük a díjemelési javaslatokat jogilag rendben találta, a szemétdíj emelésének mértékével annak 5 százalékos nyereségtartalma miatt nem értettek egyet. 
   
Wintermantel Zsolt (Fidesz), a városüzemeltetési bizottság alelnöke közölte, hogy a vízdíj 8,4 százalékos emeléséről szóló javaslat helyett egy másik kezdeményezést tett, ez a külföldi tulajdonosok menedzsmentdíjának kisebb mértékű emelésével, s így kisebb vízdíjemeléssel járna. 
   
Lakos Imre kitért arra is: a Főtáv Zrt. beszámolója kapcsán egyértelművé vált, hogy a távhődíjnál emelés nem, inkább csökkentés az indokolt. A cég beszámolója szerint ugyanis a tervezett 200 millió forintos veszteség helyett 700 millió forint körüli nyereséggel zárnak az idén. A bizottsági elnök leszögezte, hogy a sajtóban megjelent díjcsökkentési elképzelésekről semmilyen tájékoztatást nem kaptak. Rámutatott arra, hogy a cég gazdálkodási mutatói alapján egyértelműen van lehetőség a díjcsökkentésre. 
   
A Főtáv gazdasági vezérigazgató-helyettese a milliárdos nagyságrendű költségmegtakarításokkal indokolta, hogy már szeptemberben is adtak úgymond a hideg idő miatt 300 millió forintot díjcsökkentésre. Lakos Imre és Wintermantel Zsolt is úgy vélte, hogy a díjcsökkentésről nem a Főtávnak vagy a városvezetésnek, hanem a tulajdonosi jogokat gyakorló önkormányzati testületeknek kell dönteniük. 
   
Lakos Imre elmondta azt is, hogy felkérték a főpolgármestert arra: lépjen annak érdekében, hogy megszűnjön a jelenlegi gyakorlat, s időben kerüljenek a szakbizottságok elé a gazdasági táraságok beszámolói. Decemberben ugyanis már nem sok értelme van a cégek féléves beszámolóit tárgyalni - jegyezte meg. 

Hirdetés