2008. december. 01. 08:35 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 01. 08:27 Itthon

Cargo-pénzből kerül a HÉV a MÁV-hoz

A MÁV Cargo 102 milliárd forintos privatizációs bevételéből vásárolja meg a MÁV Zrt. a Budapesti Közlekedési (BKV) Zrt. HÉV-vel kapcsolatos eszközeit, így a BKV jelentős, 30 milliárd forint körüli egyszeri forráshoz jut, egyben "megszabadul" a helyi vasút üzemeltetésétől - írta az erről szóló információira hivatkozva a hétfői Napi Gazdaság.

A tervek szerint április 30-áig kell megszületnie a dokumentumnak arról, hogy az állam milyen garanciális feltételek mellett adja át a BKV-nak az említett összeget.

A BKV-nak igen jól jön ez a segítség. Túl azon, hogy megszabadul a HÉV üzemeltetéséből keletkező veszteségtől, készpénzhez jut a súlyos helyzetben lévő társaság. Az adóssága ma már 80 milliárd forint körüli, idén is 4,5 milliárd forintos áthidaló hitel felvételére kényszerült. Azt még nem tudni, hogy a cég mit kezd a befolyó összeggel.

A BKV mindezek mellett további 10 milliárd forint támogatáshoz jut azáltal, hogy megemelik a büdzsében a közösségi közlekedés normatív támogatására fordítandó összeget. Vagyis a fővárosi közlekedési vállalat az idei 32 milliárd után 2009-ben 42 milliárdot kapna ezen a címen a központi költségvetésből. A 30 plusz 10 milliárd forint tehát várhatóan enyhít a BKV likviditási gondjain - olvasható a lapban.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.