Módosították a BKV üzleti tervét
Módosította a BKV Zrt. ez évi üzleti tervét kedden Székely Gábor (SZDSZ) alelnök kezdeményezésére a Fővárosi Közgyűlés gazdasági bizottsága.
Székely Gábor alelnök, aki a BKV felügyelőbizottságának elnöke is, a cég igazgatósága által szeptemberben ez ügyben elfogadott előterjesztéssel indokolta javaslatát. Az anyag szerint az előrejelzések, valamint a tulajdonosi, felügyelőbizottsági és menedzsmenti döntések alapján látható, hogy az üzleti terv előirányzatai számos kockázati elem miatt nem tarthatók.
Bagdy Gábor (KDNP) az általa is megszavazott tervmódosítást követően elmondta: beigazolódott az, hogy a cég előző vezetése által ez évre ígért nullszaldós működés "egy nagy lufi ígéret volt csupán". Minden rosszabb ahhoz képest, mint amit ígértek. Jelzi ezt az is, hogy az idén 17 milliárd forintos veszteséggel, mintegy 74 milliárd forint hitellel és több mint 83 milliárd forintos adóssággal számol a módosított üzleti terv - jegyezte meg. Hozzátette, hogy egyebek közt azért volt szükség a módosításra, mert nem valósult meg az a plusz 500 millió forintos bevétel, amit az előző vezetés a Peron Kft.-től remélt a hirdetési díjakból.
A gazdasági bizottság határozatban kérte fel a Főkert Zrt. igazgatóságát annak vizsgálatára, hogy a Főkert Parkfenntartó Kft.-ben tőkeemeléssel ismét többségi tulajdonosi pozícióba kerüljön az önkormányzat. Az ellenzék fél éve kezdeményezte már a városvezetés lépését a 16 millió forintos alaptőkeemelés ügyében - hangsúlyozta Bagdy Gábor.
A bizottság elé került előterjesztés rögzíti: a Főkert Zrt. múlt évi beszámolójának, valamint a fővárosi önkormányzati érdekek érvényesülésének vizsgálata során megállapítást nyert, hogy a Főkert Parkfenntartó Kft. 2007 elején 19 millió forint összegű tőkeemelést hajtott végre. Azt követően a tulajdonosok egymás között a részesedéseket értékesítették. A tőkeemelésben a Főkert Zrt. csak egymillió forinttal vállalt részt, így az addigi 57,5 százalékos többségi tulajdonosi hányada a tőkeemelés és a tulajdonosok egymás közötti értékesítése után 34,4 százalékra csökkent, a társaság elvesztette többségi tulajdonosi pozícióját. A többségi tulajdonosok között van a Főkert több dolgozója, vezetője is.