2008. november. 04. 15:50 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 02. 11:05 Itthon

Az ellenzéki pártok várhatóan nem szavazzák meg a Robin Hood-adót

Az ellenzéki pártok várhatóan nem szavazzák meg a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényjavaslatot, amely tartalmazza a jövőre bevezetendő nyolcszázalékos Robin Hood-adót, így a törvényjavaslat elfogadása attól függ, hogy a szocialisták egyedül tudják-e biztosítani a jelenlévők többségét.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azt mondta: pártja azért nem szavazza meg a törvényt, mert az alkalmatlan a versenyképesség javítására, és egy rossz és finanszírozhatatlan szerkezetet akar életben tartani.

Fónagy János, az ügy fideszes témagazdája azt mondta: a frakcióvezetés még nem döntött ebben a kérdésben, de ő maga azt fogja javasolni, hogy szavazzanak nemmel a jövő héten a javaslatra, tekintettel arra, hogy nem fogadták be Fidesz módosító indítványait, amelyek többek között az áfacsökkentésről szóltak.

Fónagy János hangsúlyozta: a Fidesznek továbbra is az a véleménye, hogy a Robin Hood-adó nem jó megoldás, mert a megadóztatott vállalatok lecsurgatják a többletköltségeiket a fogyasztókhoz. A Fidesz ehelyett a távhő áfájának 5 százalékra csökkentését javasolta, ami a fogyasztóknál érezhető díjcsökkenést eredményezne.   

Hargitai János, a KDNP szakpolitikusa azt mondta: egyelőre még nem alakítottak ki frakcióálláspontot ebben az ügyben, de "általános axiómaként" fenntartják véleményüket, hogy semmilyen új adónem bevezetésének nem örülnek, és nem támogatják, hiszen Magyarország jelenleg is túladóztatott. Hozzátette: szeretnék elkerülni egy új adónem bevezetését, ugyanakkor a költségvetés más tételeinek átcsoportosításával forrásokat kellene találni a távhőkompenzációs alaphoz.

Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője azt mondta: pártja nemmel szavaz a Robin Hood-adót bevezetendő törvény jövő heti zárószavazásán. Hétfőn az Országgyűlés elutasította azt az SZDSZ-es módosító indítványt, amely a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényből elhagyta volna a jövőre bevezetendő nyolcszázalékos Robin Hood-adót.

Az Országgyűlés parlamenti többsége hétfőn 19 igen, 193 nem és 158 tartózkodás mellett utasította el a Lakos Imre (SZDSZ) által benyújtott módosító javaslatot, amelyre 17 szabad demokrata képviselőn kívül a szocialista Pál Tibor és az MDF-es Pettkó András szavazott igennel. Nemmel szavazott az MSZP, hat MDF-es és egy KDNP-s képviselő, valamint a független Gyenesei István. Tartózkodott a Fidesz és a KDNP, valamint négy független honatya.

A Ház ugyanakkor 364 igen, 7 nem szavazattal elfogadta azt a szocialista indítványt, amely leszűkíti az eredeti javaslat adófizetői körét a nagy energiaellátó és -kereskedő cégekre.   

Fónagy János elmondta: AZ SZDSZ és az MSZP "koalíciós veszekedésében" nem akartak részt venni, ezért tartózkodtak az SZDSZ-es javaslatnál, a másik módosítót viszont azért támogatták, mert arról szólt, hogy távhőtermelő cégeket ne adóztassák meg, hiszen elméletileg az ő versenyképességük javításáról van szó.

A  távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényjavaslat elfogadásához a jelenlévő képviselők felének igen szavazatára van szükség. Jelenleg 383 aktív képviselő tud részt venni egy-egy ülésen, az MSZP 189 biztos igen szavazatra számíthat, ha mindenki jelen lesz, akkor még három szavazatra lenne szüksége. Az esetek többségében azonban ritkán fordul elő, hogy minden aktív képviselő az ülésteremben tartózkodik.
 

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.