2008. október. 21. 05:48 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 21. 05:28 Itthon

Új dokumentum került elő az október 23-ai forradalomról

A Nagy Imre és a tüntetők képviselői közötti tárgyalásokat megörökítő feljegyzést Fenyvesi Mária országgyűlési gyorsíró készítette a Parlament miniszterelnök-helyettesi tárgyalójában.

Az 1956-os Intézet tájékoztatása szerint az 1956. október 23-án, körülbelül este negyed tíz és negyed tizenegy között elhangzott beszélgetés leiratából kiderül: a budapesti fiatalok részt szerettek volna venni az ország legfelsőbb vezetését jelentő politikai bizottság aznap éjszakai ülésén - ahol döntöttek Nagy Imre miniszterelnökké való kinevezéséről -, valamint kérték, hogy a rádióban is mondjon beszédet Nagy Imre.

Az érezhetően megrendült és zaklatott Nagy Imre továbbra is aznap este mondott beszédének mondatait ismételgette a higgadtságról és a fegyelemről, arra, hogy menjen a rádióhoz, nem mondott se igent, se nemet. Az október 23-ai esti, Parlament előtti Nagy Imre-beszéd felemás fogadtatása nyomán a jelenlévőket a dokumentum szerint elsősorban két kérdés foglalkoztatta: mit tesz most a tömeg és hogyan reagál a tömegtüntetésre a hatalmi központ. Az emberek hazamennek-e, illetve fellépnek-e a tömeggel szemben a fegyveres testületek.

A kutatóintézet által közzétett feljegyzés szerint a szobában tartózkodott az egyetemi hallgatók küldöttségén kívül három miniszterelnök-helyettes: Erdei Ferenc, Mekis József és Hidas István, valamint Déry Tibor, Veres Péter, Aczél Tamás írók, illetve Fazekas György újságíró. A beszélgetés után Nagy Imre a pártközpontba, a küldöttek a rádióhoz indultak azzal, hogy majd visszatérnek, megtudakolandó a döntéseket.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.