Sarokba szorították Dávid Ibolyáékat
Az MDF-frakció megszűnéséhez vezethet, ha a párt egyik parlamenti képviselője, Vas János eleget tesz a Tisztelet Társasága (TT) vezetője, Schmuck Andor kérésének és kilép a frakcióból. Az MDF-el szoros szövetségben álló TT szerdán döntött úgy, hogy nem működnek együtt tovább Dávid Ibolyáékkal. Vas Jánosnak egy hete van, hogy döntsön, kilép-e a frakcióból vagy sem.
Schmuck Andor. A hatalom illata © Fazekas István |
Talán még Vas János maga sem tudja, kilép-e vagy sem, Schmuck Andortól egy hét gondolkodási időt kért. Az sem világos, hogy a Dávid Ibolyával eddig – látszólag – jó viszonyt ápoló Schmuckék miért döntöttek a szakítás mellett, az ügy hátteréről ugyanis senki nem akar nyilatkozni: sem Schmuck, sem Vas, a pártban pedig nyilatkozatstop van. Az MDF-től kirúgott és a TT-t sem igen szívlelő Almássy Kornél a hvg.hu-nak azt mondta: ő sem tudja, mi lehet a háttérben, csak feltételezései vannak. „Ha Vas János kilép a frakcióból, akkor a baloldal elérte a fő célját, hogy az MDF ne válhasson erős és független párttá. Ez esetben Dávid Ibolya feleslegessé vált az MSZP számára. Ha Vas nem lép ki, akkor ez az egész ügy csak egy politikai színjáték, aminek az a célja,hogy Dávid Ibolyáról letakarítsák a baloldali bélyeget” – nyilatkozta lapunknak a politikus. Más források szerint az adatgyűjtési ügy szálai, illetve „oligarchiaharcok” lehetnek a háttérben.
A papíron csaknem százötvenezer tagot számláló Tisztelet Társaságának mindenesetre az utóbbi időben megnőtt az „étvágya”. Ezt bizonyítja a már említett megállapodás-tervezet, amely szerint a 2010-es választásokon a párt országos listáján minden harmadik helyet a társaság kapta volna meg úgy, hogy ma még azt sem tudják a pártban, kik lettek volna a TT jelöltjei. Ehhez jött volna még nyolc megyei listavezetői pozíció.
A szakítás hírére Dávid Ibolya nemcsak azt jelentette be, hogy hónapok óta nem tárgyalnak a társasággal, hanem azt is megjegyezte, hogy pártja nem felejti el azt a segítséget, amelyet a szervezet 2006-ban a nyugdíjasrendezvények életre hívásával az MDF-nek nyújtott. Van mit megköszönni: a 2006-os országgyűlési választások előtt a TT levelet küldött az összes akkori regisztráltjának, egyetértenének-e az MDF-el való együttműködéssel. A nyugdíjasokat azzal motiválták, hogy céljuk a kegyeleti járadékot kijárása. Kicsivel több mint hatvanezer pozitív visszajelzés érkezett, vagyis elméletileg ennyi plusz szavazattal szálltak be a "közösbe". Ez jól jött a pártnak, hiszen szó szerint a túlélésért küzdöttek: a választásokon 272 ezer 831 területi listás szavazatot szereztek, amely csupán 429-cel haladta meg az 5 százalékos bejutási küszöböt. Cserébe a párt kénytelen volt lenyelni, hogy balról fúj a szél: a Tisztelet Társasága által parlamentbe delegált öt jelölt közül hárman üzleti kapcsolatban álltak Leisztinger Tamás MSZP-közeli vállalkozóval, akit a TT egyik legfőbb szponzoraként tartanak számon.
Az MDF-en belül ugyanakkor voltak, akik rossz néven vették, hogy Dávid ilyen közel engedte a tűzhöz Schmuckékat. Ebben közrejátszott az is, hogy az öt TT-s jelölt olyan régi-új MDF-eseket szorított hátra, mint Viniczai Tibor, Pusztai Erzsébet, Sisák Imre. A pártban sokaknak az is fájt, hogy Dávid Ibolya az első forduló éjszakáján elsőként a TT-nek mondott köszönetet a támogatásért. A TT miatt távozott a pártból az MDF Békés megyei elnöke, és ugyancsak Schmuckék miatt oszlatta fel magát a demokrata fórum mezőberényi szervezete. Az MDF-ből szintén kilépő Gémesi György pedig azt nyilatkozta, a párt 80 ezer nyugdíjas szavazatáért és százmilliós nagyságrendű támogatásért helyezkedett végig szembe a "többi jobboldali erővel", jelesül a Fidesszel.