2008. szeptember. 23. 14:13 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 23. 17:11 Itthon

Szilvásy: Demeter és Kövér adott megbízást az árnyék-titkosszolgálatnak

Szilvásy György szerint a Fidesz korábbi két titkosszolgálati minisztere rendszeres kapcsolatban állt a Nemzetbiztonsági Hivatal által feltárt árnyék-titkosszolgálattal és információszerzésre feladatokat is adott a cégnek. A polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter erről kedden beszélt miután zárt ajtók mögött tájékoztatta a nemzetbiztonsági bizottságot az ügyről.

A polipszerűen működő hálózat képes volt beépülni különböző szervezetekbe, ahonnan magán-, üzleti és állami titkokat tudott megszerezni - mondta Szilvásy György titokminiszter. Példaként emaileket, banktitkokat, telefonos híváslistákat, adóhivatali és rendőrségi információkat említett. Véleménye szerint nemzetbiztonsági szempontból minden korábbinál súlyosabb az ügy jelentősége.
 
Arra a kérdésre, hogy a két fideszes extitokminiszter, Demeter Ervin és Kövér László tudhatta-e, hogy az általuk kért információk megszerzése törvénytelen eszközökkel hajtható végre, Szilvásy György azt válaszolta, nem tudja ilyesmivel vádolni őket, de ha ő fogalmazott volna meg hasonló kérést egy cég felé, ő ezt tudta volna. Hozzátette: természetesen soha nem jutott volna eszébe, hogy az ilyen kérdéseket ne a nemzetbiztonsági bizottságban tegye fel, vagy ne az érintett minisztert kérdezze.

Szilvásy György kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az ügy összes részletét nem ismeri, de a felderítés szakaszában volt arra utaló jel, hogy a hálózat Bajnai Gordont, a jelenlegi nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztert is "tanulmányozta". Mint kifejtette: a nemzetbiztonsági bizottság azt kérte tőle, hogy mutassa be a bizonyítékokat, amelyek alátámasztják az általa elmondottakat. Demeter Ervin felvetésére - miszerint engedélyt ad arra, hogy nyilvánosságra hozzák azokat a hangfelvételeket, amelyen ő szerepel - Szilvásy György úgy reagált: erről azután lehet dönteni, miután bemutatta az üggyel kapcsolatos bizonyítékokat a nemzetbiztonsági bizottságnak.


Demeter elismerte a kapcsolatot

Demeter Ervin
© Stiller Ákos
A fideszes Demeter Ervin szerint a titkosszolgálati miniszter az adatgyűjtési ügyben kreált "szappanoperával" a Fideszt akarja célkeresztbe állítani; az Orbán-kormány egykori titokminisztere keddi budapesti sajtótájékoztatóján ugyanakkor elismerte, hogy személyesen és telefonon is szokott beszélni az ügyben érintett UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőjével. A fideszes politikus szerint ilyenkor "természetesen szóba kerül, hogyan működött akkor az NBH és hogyan működik most, szóba kerülnek szakmai kérdések", de szerinte ebben semmi kivetnivaló nincs két olyan ember között, aki ezen a területen dolgozott.

Szilvásy György visszautasította a fideszes politikus azon állítását, hogy őt azonnal figyelmeztetni kellett volna, ha a nemzetbiztonság látóterébe került. A miniszter közölte: a nemzetbiztonsági törvény szerint ezt akkor kell megtenni, ha egy képviselővel szemben vagy ellene titkos információgyűjtést folytatnak. Ebben az ügyben nem képviselőt figyeltek meg, ilyenkor nincs ilyen törvényi kötelezettség - hangoztatta a miniszter.

A Fidesz és a KDNP képviselői nem vettek részt a nemzetbiztonsági bizottság ülésén. A frakciószövetség akkor hagyta el a bizottságot, amikor a testület döntése ellenére Laborc Sándort kinevezték az NBH élére.


A HVG összefoglalója a lehallgatási botrányról

Bajnai Gordon gazdasági miniszterre is elkezdtek "dolgozni" a Dávid Ibolya MDF-elnök fürkészésével megbízott UD-cégcsoport emberei, legalábbis ilyen hírek érkeztek a nemzetbiztonsághoz - értesült a HVG. Bár egyelőre kérdés, kinek a provokációja a legújabb kémbotrány, máris számos befolyásos közszereplő belekeveredett az ügybe. A részletekhez kattintson!


 

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.