2008. szeptember. 12. 09:22 Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 12. 09:24 Itthon

Kis János az SZDSZ harakirijéről

Kis János, az SZDSZ egykori elnöke szerint a szocialistáknak és a liberálisoknak nem egymás, hanem a jobboldal ellen kell majd a választási harcot megvívniuk, „megegyezésre vannak ítélve” – olvasható a Népszabadságban.

© Horváth Szabolcs
Nem programról és nem szakértői kormányról kellene most tárgyalni – véli a filozófus. Szerinte ezek a témák akkor volnának aktuálisak, ha az MSZP és az SZDSZ újra koalíciót kívánna kötni, erre azonban a választásokig nincs esély. Kis János úgy véli, most a kisebbségi MSZP-kormány túlélésének feltételeiről kellene megegyezni. Ennek a koalíció felbontásakor meg kellett volna történnie, de még mindig nem késő.

„A Gyurcsány-dolgozat jól mutatja, meddig hajlandó az MSZP elmenni a ciklus hátralévő részében. Az SZDSZ ezen az alapon nem térhet vissza a kormányba. Akkor viszont mindegy, hogy politikus-e a miniszterelnök vagy sem” – fogalmaz a filozófus.

Hozzáteszi: nem biztos persze, hogy Fodor Gábor SZDSZ-elnök szakértői vezetésű balliberális koalícióra gondol. „Az ellenzéki pártokkal nyilván nem erről kíván tárgyalni. Egy olyan szakértői kormánynak, mely a jobboldali pártok támogatását is élvezi, talán lenne értelme. Ez 2010-ig megtehetne néhány fájdalmas, de szükséges lépést, melyre szűkebb bázisú kormányok nehezen szánják rá magukat. Ehhez azonban az MSZP-nek és a Fidesznek kellene egyetértésre jutnia, amire nem látok esélyt.”

Az előre hozott választások ötlete Kis János szerint „nem az ördögtől való”. „Csakhogy ide kétféle forgatókönyv szerint lehetne eljutni. Az egyik: a jelenleg kormányzó párt tárgyalásokat kezd a választás megnyerésére esélyes ellenzéki párttal a parlament önfeloszlatásának feltételeiről. Ha ez lehetséges, akkor mérlegelés kérdése, hogy kívánatos-e. Én arra hajlok, hogy nem lehetséges. A másik forgatókönyv: az SZDSZ megszavazza a jobboldali pártok határozati javaslatát a parlament önfeloszlatásáról, vagy velük együtt leszavazza a költségvetést. Erről mérlegelés nélkül megállapítható, hogy nemkívánatos. Megpecsételné az SZDSZ sorsát” – fogalmazott Kis.

Kis János szerint még nem dőlt el, hogy az SZDSZ kiesik-e a parlamentből, „de ha ő kényszeríti ki az idő előtti választásokat, biztosan kiesik”.

A filozófus felhívja a figyelmet, hogy az SZDSZ-nek a választáson a jobboldallal szemben kell majd harcba szállnia. „Olyan szavazókért fog küzdeni, akik a jobboldal megállítására akarnak szavazni. Ők nem bocsátanák meg neki, hogy közelebb hozta a Fidesz győzelmét. Nem hinnék el, hogy ha bejut a parlamentbe, demokratikus hagyományaihoz híven a Fidesz eltökélt ellenzéke lesz.”

Kis János közölte, hogy a mai SZDSZ-szel nem érzi magát azonosnak, „de nincs a színen más liberális párt. Márpedig a liberalizmus parlamenti képviseletének megszűnése csapás volna az amúgy is rossz állapotban lévő magyar politikára. Az ország érdeke, hogy az SZDSZ ne kövessen el harakirit.”

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?