Suchman úgy tudja. „Az SZDSZ nem fél, hanem okos”
Suchman Tamás szocialista képviselő szerint korántsem egységesek az SZDSZ ügyvivői a kormányfő Megegyezés című programjának megítélését illetően.
A politikus erről az MTV Nap-kelte című műsorában beszélt. Suchman azt mondta: ellentétben azzal a közléssel, hogy az SZDSZ egyhangú döntést hozott a program elutasításáról, ő úgy tudja, az ügyvivői testület 8:4-es szavazással döntött.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szeptember 5-én, pártja ügyvivői testületének ülése után jelentette be, hogy az SZDSZ elfogadja Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tárgyalásra szóló meghívóját, de a megbeszélésen nem a kormányfői programról, hanem a szakértői kormányról akar egyeztetni.
Eörsi Mátyás, az SZDSZ 13 tagú ügyvivői testületének egyik tagja, aki nem vett részt az ülésen, egy nappal később úgy vélekedett, hogy demokráciában nem létezik szakértői kormány. A pártoknak emiatt az ország előtt álló kihívásokról kell tárgyalniuk, azt kell megnézniük, van-e olyan javaslat az asztalon, amelyhez többséget lehet szerezni a parlamentben.
Suchman Tamás arról is beszélt, hogy szerinte az SZDSZ sem akarja az előre hozott választást. „Az SZDSZ nem fél, (...) csak számol, nem fél, hanem okos” – fogalmazott a politikus, aki arra is utalt, hogy az liberálisok támogatottsága a közvélemény-kutatások szerint 2 százalékon áll.
A szocialista képviselő úgy vélte: ha nem lesz költségvetés, akkor ki kell írni az előre hozott választásokat, hiszen Gyurcsány megígérte, hogy ebben az esetben benyújtja lemondását a köztársasági elnöknek. Suchman nem gondolja, hogy a csütörtöki lesz az utolsó tárgyalás az MSZP és az SZDSZ között. Mint ismeretes, ma a miniszterelnök kezdeményezésére az MSZP és az SZDSZ tárgyalódelegációja a Képviselői Irodaházban egyeztet.
Az MTI információi szerint az MSZP delegációja, amelyet Gyurcsány Ferenc vezet, a kormány által szerdán elfogadott középtávú munkatervet viszi magával.
Az SZDSZ többször is kinyilvánította, hogy a Megegyezés című programról nem tárgyal. Gusztos Péter ügyvivő szerdán ezt a „pótcselekvés, a lassú agónia politikai programjának” nevezte, és továbbra is a szakértői kormány létrehozását szorgalmazta.