2008. szeptember. 16. 14:47 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 16. 14:30 Itthon

Az Anker-köziek harca a beruházó ellen

El akar állni a Tempo Kht-val kötött szerződéstől a terézvárosi vezetés, mert az Anker-köz két épületének ajándékba adott pincerész elvi építési engedélyén nem az szerepel, amire az önkormányzat a kht-val megállapodott. A lakók kezdettől fogva tiltakoztak az építkezés ellen, bár a két patinás, száz éves épület mindenképpen felújításra szorul, amit a kht végzett volna el.


Több mint egy évtizeddel ezelőtt szállodát szeretett volna az Anker-köz 1-3. és a 2-4. szám alatti épületeiből kialakítani a VI. kerületi önkormányzat. A lakókkal való hosszas pereskedés után azonban a kerület vezetése elállt ettől, s az ott élők 1998 februárjában megvehették otthonukat.

Az egyik ingatlan, az Anker-köz 2-4. alakuló közgyűlésén derült ki, hogy az önkormányzat igényt tart a pince többségi területére, és ennek ellentételezéseként a padlás egész területét osztatlan közös tulajdonba sorolta. A közgyűlésen a lakók a terézvárosi vezetéssel arról is megállapodtak, hogy a régi pincerekeszeket használhatják.

© Stiller Ákos
Időközben azonban néhány magyar befektető lehetőséget látott az Anker-köz elhanyagolt pincéiben, s 2005 májusában, immár a Tempo Kulturális és Vagyonhasznosító Közhasznú Társaság (Tempo Kht.) 
nevében megkeresték a terézvárosi önkormányzatot, hogy ott „egy magas színvonalú és technikai felszereltségű színházat építsenek a Budapesti Kamaraszínházzal együtt-működve, a kiegészítő vendéglátóipari létesítményekkel együtt”. 
 
A képviselő-testület támogatta a tervet, s annak megvalósításához  a társasházban, a pinceszinten található ingatlanok tulajdonjogát térítésmentesen átadta a kht.-nek, amiről a megállapodást 2005. októberében írták alá.

Zdravics János, az Anker-köz 1-3. és 2-4. szám alatti épületek kezelésével foglalkozó Ter-Ép Kft. vezetője a hvg.hu-nak azt mondta, hogy ők is csak akkor „kerültek képbe”, amikor az önkormányzaton követelték a mintegy 2000 négyzetméteres pince után követelt közös költséget, ám a hivataltól a Tempo Kht.-hoz irányították őket. „A Tempo végül megegyezett az önkormányzattal és befizette a hátralékot”.

„A pince tulajdonviszonyai rendezetlenek, amit mi jeleztünk a Tempónak” – tette hozzá Zdravics. Megemlítette: az sem tisztázott egyébként, hogy milyen munkákat végez el a Tempo az épületeken, pedig éppen azért kapta ajándékba a pincerészt, hogy elvégezze az ingatlanokon azokat a felújításokat, amelyekre az önkormányzatnak nem futotta. „Amíg ez nincs meg, addig nem tudjuk az elképzelést a lakók elé terjeszteni, s a beleegyezésüket kérni a pinceszínház kialakításához.” Mindezt az önkormányzatnak is megírták augusztusban. Válasz nem érkezett, viszont megjelentek a Tempo emberei, s nekikezdtek a pincében a bontásnak.

A hvg.hu-nak a lakók egyik képviselője, Pállfy Dezső elmondta, miután idén augusztusban a kht. minden előzetes értesítés nélkül megkezdte a pincében a bontásokat, ezért az Anker köz 2-4. lakói augusztus 28-án birtokvédelmet kértek a polgármesteri hivataltól.”

© Stiller Ákos
A terézvárosi jegyző a birtokvédelemről való döntést a Közép-Magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatalhoz utalta át, kérve, hogy az eljárás lefolytatására másik hatóságot jelöljön ki. Ezt azzal indokolta, hogy az ingatlanban a Terézvárosnak is van tulajdonjoga, az Anker-köz 1-3. és 2-4. közötti úté.  „Szintén az út tulajdonjoga miatt nem a VI. kerületi építési hatóság, hanem az V. kerületi dönt az elvi építési engedély ügyben” – tájékoztatta az önkormányzat a  hvg.hu-t. 

A lakók emellett, mivel a pincehasználatuk a bontás miatt megszűnt, kérték az önkormányzatot a területrendezésre, de nem kaptak választ az illetékesektől. Nem mellékesen megjegyezték azt is, hogy mivel a pince rendeltetésének megváltozásáról van szó, a tulajdonosok kétharmadának hozzá kellene járulnia ehhez, ám ez egyik lakógyűlés napirendjén sem szerepelt. Összefoglalva, a tulajdonosok nem akarnak színházat a pincéjükbe, s többségük alá is írta azt a nyilatkozatot, amelyet a terézvárosi önkormányzat kért tőlük.

A lakók egyik érve a színház ellen az, hogy ebben az esetben megszűnne az Anker-közben minden parkolási lehetőség. „Ami viszont már így sem biztonságos, mert a födém olyan állapotban van, hogy bármikor beszakadhat” – tudatta a hvg.hu-val a Tempo Kht. ügyvezető igazgatója, Bank Tamás.

Megjegyezte: a beruházás a lakók érdekeit is szolgálja, többek közt az új kazán beállításával és a homlokzat-felújítással, amelyek költségei külön-külön több százmillió forintra rúgnak. „Mindezzel és a fejlesztésekkel duplájára nőne az Anker-közi ingatlanok ára. Éppen ezért folyamatos tárgyalásokban vagyunk mind a lakókkal, mind az önkormányzattal” – jegyezte meg az ügyvezető. Ő nem érti a tulajdonosok ellenállását, de közölte, nem küzdenek a végsőkig a kulturális központ megvalósításáért, amennyiben nem kapják meg az elvi építési engedélyt, levonulnak.

Az önkormányzat az ügy kapcsán hangsúlyozta, hogy ha a Tempo nem teljesíti a szerződésben vállalt kulturális kötelezettségét, megteszik  a szükséges lépéseket, akár a szerződéstől való elállás útján is.  Most ez van kilátásban, ugyanis a terézvárosi önkormányzat az építési engedély ügyében eljáró V. kerületi Polgármesteri Hivataltól – mint illetékes hatóságtól – jogosultként betekintést kért az elvi építési engedély kérelembe. „Az önkormányzat ekkor szembesült azzal a ténnyel, hogy  a Tempo Kht. nem az érvényben lévő megállapodásban foglaltak szerinti engedély-kérelmet nyújtott be, csak emlékeztetőül megemlítem, a cél a kulturális felhasználás elősegítése volt” – közölte Szilágyi Erika, Terézváros Önkormányzatának sajtófőnöke. Hozzátette: ezért Verók István polgármester úgy döntött, hogy a soron következő, azaz 2008. szeptember 18-ai képviselő-testületi ülés elé terjeszti a szerződéstől történő elállást.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. december. 24. 15:30

„Alkoholistáink biztos fedezékben olvasgatják a száraz Amerika csempésztrükkjeit” – száz éve is pezsgett a magyar közélet karácsonykor

A túlzott fényáradat áramszünetet okozott 1924 decemberében – abban az időben, amikor még Edison is azt üzente Budapestre, hogy hisz Magyarország feltámadásában. A kereskedők azt kérték a pénzügyminisztertől, hogy karácsony előtt vasárnap is mérhessenek pálinkát, a politikus viszont azokat a tisztviselőket ostorozta, akiknek nem jutott karácsonyi jutalom. Erről is írtak a lapok száz éve.