Csökkenti a kormány a segély maximális összegét
A szociális segély összegének csökkentése mellett a minimálbér emelése is felmerült lehetőségként annak érdekében, hogy a mainál nagyobb legyen a különbség a legkisebb bér és a segély között - értesült a Népszabadság.
A lap idézi Gyurcsány Ferenc kormányfőt, aki a napokban azt mondta: fokozatos lépésekkel "el kell távolítani" egymástól a minimálbér és a segély összegét azért, hogy ne legyen kifizetődő a munka helyett szociális támogatásra számítani. Ebből - mint a Népszabadság keddi számában írja - első megközelítésben arra lehet következtetni, hogy a segély összegét csökkentik. A lap úgy értesült, hogy az olló kétfelől nyílna, hiszen a kabinetben formálódnak olyan elképzelések, amelyek szerint az adó- és járulékcsökkentés nyomán a vállalkozók már el tudnák viselni a minimálbér emelését is. Ez azonban csak terv - szögezi le cikkében a Népszabadság, amely emlékeztet Szűcs Erika miniszter szavaira, aki szerint mindez most nem élet- és időszerű ötlet.
A szociális tárca vezetője ugyanakkor a Világgazdaságnak adott interjújában közölte: a dobogókői tanácskozáson szóba került az, hogy míg a szociális ellátások többségükben a nyugdíjminimumhoz igazodnak, addig a rendszeres szociális segély a minimálbérhez kötődik. Úgy gondolom - mondta a gazdasági lapnak Szűcs Erika -, hogy ezt a juttatást is a nyugdíjminimumhoz érdemes igazítani.
A Népszabadság megkérdezte Ferge Zsuzsát, aki a vita egyik alaptézisét is tévesnek tartja, s állítja, a segély most sem éri el a minimálbér összegét. Sőt - mondja a szociológus - az egyedülálló, gyermektelen segélyezetteknél, akik az összes érintett mintegy felét alkotják, soha nem fordult elő, hogy a segély összege magasabb lett volna a minimálbérnél.