Kritikus a helyzet a nővérhiány miatt
Sürgősen megoldást kell találni a nővérhiány miatt kialakult, a dolgozók által kritikusnak tartott helyzetre - közölték szakemberek egy csütörtöki konferencián, Budapesten. A tanácskozást szervező Semmelweis Egyetem kormánybiztos kinevezését javasolja.
A struktúraváltás miatt 3500 dolgozót bocsátottak el és több tízezer szakápoló hiányzik a szakmából, a jelenlegi állomány pedig elöregedik, nincs utánpótlás, mert nem vonzó a szakma a fiatalok számára - mondta Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke az érintett tárcák, kamarák képviselőinek részvételével tartott konferencián.
Álláspontja szerint olyan életpályamodellt kell bevezetni, amely a fiatalok számára is vonzóvá, kiszámíthatóvá teszi ezt a szakmát, de a már dolgozóknak is stabilabb hátteret tudna biztosítani.
Balogh Zoltán kiemelte, hogy ennek hiányában nagyon kevés fiatal választja ezt a pályát, s az alacsony bérek miatt is nagy az elvándorlás a területről. Ennek elkerülésére szerinte ösztöndíj- és támogatórendszert kell bevezetni.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a jobb keresetek és munkakörülmények miatt tavaly 20 százalékkal többen mentek ki külföldre dolgozni, mint a korábbi évben, és a szám tovább emelkedik. Eközben egyharmadára csökkent a szakképzésben részt vevők száma, a képzőhelyek pedig jórészt megszűntek. Tanfolyamon tavaly 1397-en szereztek képesítést, míg 2001-ben még 3550-en - tette hozzá.
Szabó Bakos Zoltánné, a székesfehérvári Szent György Kórház ápolási igazgatója arról számolt be, hogy a korábban Erdélyből és Szlovákiából érkezett ápolóik Svájcba, Németországba mennek tovább, vagy visszatérnek hazájukba. Úgy vélte, megoldás lehetne a problémára, ha a képzés vagy továbbképzés időszakára támogatást nyújtanának az ápolóknak, növelnék fizetésüket.
A Semmelweis Egyetem a konferencia kapcsán kiadott közleményében kiemelte, hogy sürgős, kormányzati szintű intézkedésekre van szükség. Javasolja, hogy nevezzenek ki kormánybiztost, aki jogkörrel rendelkezik a további helyzetfelméréshez és intézkedésekhez.
Az intézmény halaszthatatlannak tartja a minimumfeltételek és az e szerinti bértömeg meghatározását, rövidített idejű képzések indítását, a munka melletti képzések ingyenessé tételét, és a természetbeni juttatások mértékének emelését.