Iskolai verekedések: a budapestiek agresszívebbek
Az iskolákban jelen van az agresszió: a tanárverés ritka, de nem úgy a zsarolás, a kiközösítés és a lelki terror. Nem igaz az sem, hogy a tanárverők cigány gyerekek lennének – derül ki abból a gyorsjelentésből, amit Mayer József oktatáskutató készített.
A Népszabadság csütörtöki számában ismerteti azt a felmérést, amely a főváros felkérésére készült. Mayer József oktatáskutató kérdőíves vizsgálattal és interjúkkal, fókuszcsoportos beszélgetésekkel tárta fel a helyzetet csaknem kétezer diák és 85 iskolavezető közreműködésével.
Mayer gyorsjelentésének konklúziója: az iskolákban jelen van az agresszió, de nem abban a formájában mindennapos, ahogy az a médiából kirajzolódik. A tanárverés ritka, a zsarolás, a kiközösítés és a lelki terror viszont nem. A tanulmány szerint nem igaz az a sajtó által sugallt kép sem, hogy a tanárverők legtöbbször cigány gyerekek, a fővárosi középiskolákba alig-alig kerülnek be romák.
A fizikai agresszió nemcsak a fiúkra, de a lányokra is jellemző: nemcsak megtépik egymást, de gyakran verekednek is. Mayer szerint a vidékről bejáró gyerekeknél kevesebb agresszió tapasztalható, azaz mintha szelídebbek lennének, mint a budapestiek.
A jelentés szerint a fizikai agresszió függ az iskolatípusoktól is, a gimnáziumokban a megkérdezettek szinte nem is tudtak mit kezdeni az ezzel kapcsolatos kérdéssel, nem úgy a szakközépiskolások és a szakiskolások - olvasható a Népszabadságban.