2008. május. 13. 14:17 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 13. 14:07 Itthon

Felére csökkentené a hajléktalanok számát az új miniszter

Egyre fiatalabb és alacsonyabb iskolázottságú emberek élnek az utcán, konstans krízishelyzetben - mondta Szűcs Erika, az új szociális és munkaügyi miniszter Macskássy Izolda festőművész jótékonysági kiállításának megnyitóján a Benczúr Házban. A kiállítás bevételét az utcán élő alkotó művészek támogatására fordítják.

A hajléktalanság összetett kérdés: a lakhatási lehetőség, az egészségi állapot, a foglalkoztatás és a jogvédelem terén egyaránt sok a teendő azért, hogy legyen remény eme életformából a visszatérésre - hangsúlyozta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter, aki a hajléktalanok számát 20-30 ezerre becsülte Magyarországon. 
 
Nagyon fontosnak nevezte a 2007-től 2013-ig tervezett program végrehajtását, valamint azt, hogy a nappali ellátás lehetőségét megteremtsék, 2013-ra pedig a felére csökkentsék a ma utcán élők számát. 
 
Örömét fejezte ki a miniszter, hogy első nyilvános szereplése alkalmából - eltekintve a hivatali, parlamenti munkától - megnyithatja e kiállítást. Ezután röviden méltatta Macskássy Izolda munkásságát, utalva erdélyi gyökereire, majd hozzátette: a művészet, az alkotó munka jelentheti az egyik kitörési lehetőséget a hajléktalan életmódból. 
 
Erre számos példa van. A délelőtti vernisszázson fedél nélküli költők és írók saját műveiket olvasták fel. A kiállítás bevételét ugyanis a Vagyunk Otthontalan Művészek Önsegélyező Egyesületének javára ajánlotta fel a festőművész. Mint elmondta, 63 festményt állított ki, ugyanis ennyi idős. Lehet hogy másfélmillió jön össze, lehet hogy csak egymillió, de nemcsak ez a fontos - tette hozzá. 
 
Macskássy Izolda már több mint fél évtizede fordítja műveinek eladásából befolyó bevételeit jótékony célra. Ebben a munkában hat éve partnerre talált Lamperth Mónikában, a volt szociális és munkaügyi miniszterben, aki ugyancsak megjelent a rendezvényen. Lamperth megjegyezte, nem is annyira a bevétel a fontos, hanem az, hogy felhívják a figyelmet az utcán élőkre, akik mellett nem lehet elmenni közönyös arccal. 
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.