Különös ügyletek a VI. kerületi Videopalota körül
Hűtlen kezeléssel vádolja a VI. kerületi önkormányzatot a Bajcsy-Zsilinszky út-Andrássy út sarkán lévő üzlethelyiség korábbi albérlője, a Premier Média Kft. Szerintük a főbérlő, a Duett Méter és Rövidáru Kft. tíz éven át törvénytelenül adta ki az üzlethelyiséget, és vagy 100 millióval rövidítette meg a tulajdonos önkormányzatot. Verók István polgármester beérte 6,5 milliós "vigaszdíjjal". A visszavett üzlethelyiséget ezután az önkormányzat 64 millióért eladta, holott volt a fiókban egy 310 milliós ajánlat. Csupa rejtély. A rendőrség nyomoz.
VI. kerület-Duett megállapodás. Fizess 6,5 milliót, és a dolog el van felejtve! |
Amikor az albérlővel közölték, hogy a hatályos jogszabályok szerint az önkormányzati bérleményt mégsem lehetett volna neki kiadni, a meglepett „albérlő” kérte a Duett Kft.-t, csináljon rendet a bérleti szerződés körül. A Duett erre írásba adta, hogy tíz éven át „az önkormányzat hallgatólagos beleegyezésével" adta bérbe a helyiséget. Ezt megerősíteni látszott az is, hogy bár az elmúlt évtizedben több önkormányzati ellenőrzés is volt az üzletben, mindig mindent rendben találtak.
Liszeckij László 2007. június 12-én kérte a terézvárosi önkormányzatot, illetve Verók István polgármestert, tegye rendbe a dolgokat: már tíz éve működnek azon a helyen, és semmi kedvük onnan elköltözni. Liszeckij elmondása szerint Verók közölte, előbb tájékozódnia kell, mert semmit sem tud az ügyről. Ám kiderült, hogy egy héttel korábban, június elején már aláírt a Duett Kft.-vel egy megállapodást, amelynek értelmében a kft. 6,5 milliót fizet az önkormányzatnak, amiért tíz éven át illegálisan, jelentős összeg visszatartásával adta bérbe az üzlethelyiséget. Ezzel kölcsönösen jóhiszemű tévedésnek, illetve elintézettnek nyilvánították az ügyet (képünkön a szerződés fénymásolata).
Bonyolítja a dolgot, hogy a főként ingatlankereskedelemmel foglalkozó Unione-C Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Budapest, I. Lánchíd u. 7-9.) 2007 áprilisában 309,6 millió forintos ajánlatot tett le a Terézvárosi Vagyonkezelő asztalára, meg akarták venni az akkor még a Duett által bérelt üzlethelyiséget. Az ajánlat az önkormányzathoz került. Ám a Verók István aláírásával június 27-én kelt, Kokas Ferenc ügyvezetőnek címzett levélben az önkormányzat elutasítja az ajánlatot azzal, hogy a Duettnek mint bérlőnek elővételi joga van.
Terézváros önkormányzata alig egy hónapra rá, július 31-iki határozatával bezáratta a videotékát. Nem sokkal később a Duett lemondott bérleti jogviszonyáról, és a bérleti jogot 2007 szeptemberében az ingatlanberuházó SCD Csoporthoz közeli Polgári Ingatlan Építőipari és Szolgáltató Kft.-nek adták át, amely jelezte vételi szándékát is. Az adásvételi szerződést tavaly november 3-án aláírták, és annak rendje és módja szerint lebonyolították. Azt is figyelembe vették, hogy a Polgári Ingatlan mint új bérlő élt az elővásárlás jogával, így 80,7 millió forint helyett 64,5 millióért jutott az ingatlanhoz. A Polgári Ingatlan nem is titkolja, az adásvételi szerződésben is rögzítette, hogy továbbértékesítésre veszi meg az üzlethelyiséget.
Fintha-Nagy Ádám, a Polgári Ingatlan jogi képviselõje a hvg.hu munkatársának elmondta: a cég már most is számos nagyértékű belvárosi ingatlant birtokol, és folyamatban van több adásvételi szerződés előkészítése az V., VII. és VIII. kerületekben. A cég ingatlanokat ad és vesz, de a VI. kerületi önkormányzattal most nem tárgyalnak további ingatlanszerzésekről. Az ügyvéd arra a kérdésünkre, hogy a kft. vajon továbbra is az SCD csoport egyik leányvállalata-e, azt mondta: jelenleg nem a csoport tulajdona a cég. A Bajcsy 13-as üzlethelyiséget továbbértékesítik, hogy cégcsoporton belül vagy kívül, az még elválik – tette hozzá.
Többen furcsállják, hogy az önkormányzat megelégedett a 64,5 millió forint vételi árral, holott az Unione-C öt hónappal korábban 309,6 milliós ajánlatot tett, amit visszautasítottak. Wertán Zsolt Zoltán KDNP-s önkormányzati képviselő az ügy kapcsán bejelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, mert úgy gondolja, a 250 millió forintos vételárkülönbséggel megkárosították a VI. kerületi önkormányzatot. A „jelentősen nagy értékkülönbséget okozó eljárás” kivizsgálását kéri a hatóságtól.
Az eladott üzlet. A régi cégér még fenn van © Stiller Ákos |
"A polgármester ekkor megígérte, hogy kivizsgáltatja az ügyet, de e helyett, inkább azt választotta, hogy az önkormányzatot súlyosan megkárosító céggel írásbeli megállapodást kötött, hogyha befizetik az önkormányzatnak okozott kár kb. 5%-át, akkor jóhiszemű tévedésnek tekintik az ügyet. Egyúttal ahhoz is hozzájárult, hogy ez a magáncég tovább üzletelhessen az ingatlannal, és mindenféle korlátozás nélkül kiárusíthassa annak bérleti jogát. A megállapodással szándékosan, és ismét, súlyos kárt okoztak az önkormányzatnak, mert csak így lehetett kijátszani az üzlethelyiség nyilvános megpályáztatását, amellyel minden kétséget kizáróan jelentősen jobban járt volna az önkormányzat."
"A megállapodást követően az értékes ingatlant az önkormányzat szokatlanul gyorsan és meglepően alacsony áron adta el a Polgári Ingatlan Építőipari és Szolgáltató Kft.-nek, méghozzá úgy, hogy figyelmen kívül hagytak minden más magasabb összegű vételi ajánlatot. Ráadásul az adásvételi szerződés szerint a vevő az ingatlant kimondottan továbbértékesítési céllal vásárolta meg. További írásos dokumentumokat tudok bemutatni arról, hogy a szóban forgó ingatlannal való nagy kárt okozó illegális üzletelés az önkormányzat tudomásával történt" – írja Liszeckij László február 29-én kelt bejelentésében.
A VI. kerületi Önkormányzat szerint az ügylet jogszerű volt. Mint rámutatnak: a Duett Kft. az ingatlan korábbi bérlője volt. A Duett Kft-tõl az Önkormányzat jóváhagyását követően a Polgári Ingatlan Kft. vette át a bérleti jogot és a helyiiség bérlője lett. Az állam tulajdonából az önkormányzat tulajdonába került helyiségek
értékesítésére az 1993. évi LXXVIII. törvény (Ltv.) 58. és 60. §-a, valamint az elidegenítést szabályozó helyi rendelet tartalmaz rendelkezéseket. Az Ltv. 58. § (1) bekezdése szerint, ha a törvény másként nem rendelkezik, az állam tulajdonából az Önkormányzat tulajdonába került helyiségekre a bérlőt elővásárlási jog illeti meg. Az Önkormányzat a fent hivatkozott jogszabály alapján az elővásárlási jog jogosultjának - a Polgári Ingatlan Kft. bérlőnek - értékesítette a Budapest VI. ker. Andrássy út 2. (Bajcsy-Zs. út 13.) szám alatti ingatlant- mutat rá az Önkormányzat válaszlevele.
Persze, továbbra sem világos, hogy miért nem a Polgári Ingatlannál ötször többet kínáló Unione-C-vel állapodott meg az Önkormányzat, amikor 2007 szeptemberében felbontotta bérleti szerződését a Duettel? Hiszen az Unione-C-t azzal utasította el 2007 áprilisában, hogy a bérlőnek, akkor még a Duettnek, elővételi joga van. Azután, hogy-hogy nem, a Polgári Ingatlannal kötöttek bérleti szerződést, és az új bérlő rögtön közölte, megveszi az ingatlant. Íígy keletkezett elővásárlási joga.
Sipos Anett