Székely: a pénztártörvény visszavonása nem megoldás
Az új miniszter, Székely Tamás szerint ha az OEP-et valódi biztosítóvá akarják alakítani, akkor szükséges, hogy ne legyen szerződési kötelezettsége a teljes szektorral, hanem minőségi szempontokat érvényesíthessen.
Az új egészségügyi miniszter szerint a pénztártörvény visszavonása önmagában nem megoldás, számos kérdésre nem ad választ és szabályozatlanul hagyhatja az egészségügy egyes területeit. Székely Tamás hétfőn beszélt újságíróknak a Parlamentben.
A minisztertől azt kérdezték, mi az álláspontja arról, hogy szocialista források szerint várhatóan nem lesz új egészségbiztosítási törvény, sőt a már elfogadott jogszabályt is visszavonják.
Az új miniszter kijelentette, a törvény visszavonása számos kérdésre nem ad választ. Székely Tamás azt mondta, a törvény a teljes egészségügyi joganyaghoz hozzányúl, így ha csak visszavonják, akkor előállhat a helyzet, hogy az egészségügy számos területe szabályozatlan marad, illetve visszaáll egy régebbi, nem megfelelő szintre. Hangsúlyozta: meg kell nézni a törvény összes szakaszát, azt, mi mit szabályoz és hogyan, és ennek alapján lépésről-lépésre lehet eldönteni, mi az a megoldás, ami vállalható.
Szocialista források az MTI-nek hétfőn megerősítették, hogy várhatóan nem lesz új egészségbiztosítási törvény. A Népszava hétfői számában arról írt, az MSZP visszavonja a tb-reformot szabályozó törvényt, mert a szocialisták attól tartanak, hogy a hét régióban, hét állami tulajdonú pénztár létrehozását célzó elképzeléseikhez nem tudják megszerezni a parlamenti többséget.
A fideszes Mikola István hétfőn a törvény visszavonását követelte a kormánytól, és azt mondta, a Fidesz támogatni fogja, ha bármelyik politikai erő ilyen irányba lép.
Székely Tamás, aki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) éléről került miniszteri székbe, kérdésre válaszolva úgy vélte, önmagában a törvény visszavonásától az OEP nem lesz valódi biztosító. Mint mondta, ha az OEP-et valódi biztosítóvá akarják alakítani, akkor szükséges, hogy ne legyen szerződési kötelezettsége a teljes szektorral, hanem minőségi szempontokat érvényesíthessen a szerződéskötéskor.
A miniszter a következő hónapok feladatának nevezte, hogy folytassák a háziorvosi rendszer finanszírozásának átalakítását, a járóbetegellátás kapacitásának rendbetételét, finanszírozását, és lényegesnek nevezte a kórházak területi ellátási rendszerének újgondolását.
Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye a több-pénztáras egészségbiztosításról, illetve hány pénztárat tart szükségesnek, Székely Tamás úgy fogalmazott, ő maga a nemzeti kockázatközösség híve, és a pénztártörvény preambuluma is az egységes nemzeti kockázatközösséget fogalmazza meg. Nem lényegtelen technika, hogy ebből az egy biztosító, egy kockázatközösségből a források miként kerülnek a szolgáltatókhoz - jegyezte meg. Mint mondta, jelenleg a világban sehol nem létezik optimálisnak mondott rendszer, nincs egyedüli üdvözítő megoldás.