2008. május. 05. 16:01 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2008. május. 05. 16:01 Itthon

Olcsó lakásokat ígértek, 250 millióval tartoznak

Különösen nagy értékre, 250 millió forintra elkövetett csalás gyanúja miatt nyomoz az V. kerületi rendőrkapitányság a Taylor West 2000 Zrt. vezetője és társai ellen. A céget azzal gyanúsítják, hogy vagy 160 embernek ígért olcsó lakáshoz jutást, és a rászedett emberektől milliós nagyságrendben csalt ki összegeket.

Tavaly tavasszal a Batthyány-örökmécses környékét  szórólapok lepték el, amelyek arra hívták fel az emberek figyelmét, hogy vigyázzanak a Taylor West 2000 Zrt.-vel, mert becsapja az embereket. Az intésnek volt alapja, de csak egy év múlva indult rendőrségi eljárás a cég vezérigazgatójával, Gyetván Sylviával és társaival szemben.

Arról, hogy pontosan mi történhetett, a cég egyik, neve elhallgatását kérő ügyfele tájékoztatta a hvg.hu-t. „Másfél évvel ezelőtt az egyik ismerősöm szólt, nagyon kedvező módon tudnék lakáshoz jutni: a piaci ár harmada alatt. Elmondta, azért ilyen olcsók az ingatlanok, mert bankok vették vissza őket nem fizető adósoktól, s hogy pénzükhöz jussanak, valós értékük alatt kínálják megvételre.” A fiatalember elment a Taylor West 2000 irodájába, ahol tájékoztatták: másfél millió forint ellenében szerződhet velük; az összeg egyharmada jelenti az ő sikerdíjukat. Ezért vállalják, hogy két hónapon belül az igényei szerinti - bankok vagy önkormányzatok tulajdonában lévő - lakást biztosítanak számára. Nem titkolták azt sem, hogy az ügyletnek egyetlen nehézsége lehet, éspedig  ha éppen olyan lakást választ, amelyben még ott lakik az adós, mert akkor őt neki kell kiköltöztetnie.

Szerződés nélkül
A Quaestor közlése szerint „a Quaestor Csoport semmiféle szerződéses jogviszonyban nem áll a Taylor West 2000 Zrt.-vel és a Welting Kft-vel.  így a Quaestor Csoport nevében semmilyen tevékenységet nem folytathatnak ezek a cégek. Erre a rendőrség is rákérdezett már nálunk, nekik szintén elmondtuk, hogy cégcsoportunk egyetlen cége sem áll szerződéses jogviszonyban a nevezett két céggel”. Ehhez hasonlóan az OTP Bank is arról számolt be, hogy a két vállalkozás nem állt vele szerződésben ingatlan-portfóliók értékesítésére.
„Mindent mérlegelve, úgy döntöttem, hogy belevágok, és aláírtuk a szerződést. Megállapodtunk abban, hogy egy kontaktszemélyen keresztül tartjuk a kapcsolatot, a lehetséges ingatlanokról pedig e-mailen kapom meg a tájékoztatást, és nekem csak jeleznem kell, melyik az, amelyik érdekel. Nemsokára találtam is egyet, ám nem tudtam megnézni. Azt állították, hogy akinél a lakás kulcsa van, az éppen külföldön tartózkodik, aztán pedig azt mondták, hogy azt az ingatlancsomagot, amelyben az általam kinézett lakás van, nem kapták még meg az OTP Banktól. Időközben elmagyarázták azt is, hogy a pénzintézetekkel – az OTP-vel és a Quaestor Csoporttal – nem ők, hanem a Welting Kft. szerződött az ingatlan-portfóliók beszerzésére, a Taylor West 2000 pedig az ügyfeleket hozza az üzlethez.”

Ezt követően elkezdődött a huzavona, amit a cég vezetője azzal próbált magyarázni, hogy technikai problémákkal küszködnek. Az ügyfél azonban megunta, hogy hónapok óta nem történik semmi, ezért bejelentette, hogy nem tart igényt ingatlanra, s kéri vissza a pénzét. Ezt követően egy e-mailt kapott, amelyben V. kerületi önkormányzati lakások megvásárlására buzdították. Csakhogy ő nem ebben a városrészben akart ingatlant szerezni, így nem tudták eltántorítani szándékától, s levélben tájékoztatta a Taylor West 2000 Zrt.-t, hogy felmondja a szerződést.

A cég először 30, majd 60 napos határidőt ígért az ügyfélnek pénze visszafizetésére. A határidő letelt, de a pénz még mindig nem érkezett meg. A károsult ügyvédhez fordult, s fizetési felszólítást küldött a Taylor West 2000-nek. Foganatja azonban ennek sem lett. Az ügyfél a vezérigazgatóval, Gyetván Sylviával 2007 decembere óta nem tudta felvenni a kapcsolatot. A cég ügyvédje, Benj Waller Richárd pedig csak újabb ígérettel áltatta.  „Ám ez azóta sem teljesült, így két héttel ezelőtt feljelentést tettem a rendőrségen” – közölte a károsult.

Eddig mintegy 160 károsult (Oldaltörés)

A Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának munkatársa a hvg.hu-nak megerősítette, hogy a Taylor West 2000 Zrt. kapcsán különösen nagy értékre elkövetett csalás miatt nyomozás folyik az V. kerületi kapitányságon Gyetván Sylvia és társai ellen. Értesüléseink szerint a károsultak száma 160 fő körül van, a kár értéke pedig eléri a 250 millió forintot. A nyomozás érdekeire való hivatkozás miatt a rendőrségen nem kaptunk választ arra, igaz-e, hogy a vezérigazgatót bilincsben vezették el a kapitányság épületéből. Kiderült ugyanis, hogy más ügye miatt korábban ötszáz nap elzárásra ítélték, amelyet nem töltött le.

Gyetván Sylvia volt az, aki külföldi befektetőkre hivatkozva tavaly megpróbálta újraindítani az Esti Hírlapot, ám nem járt sikerrel. Úgy tudjuk, az újság nevének bérleti díját nem fizette ki a tulajdonosoknak, ezért felbontották a Taylor West 2000 Zrt.-vel a szerződést. Ezt az Esti Hírlap tulajdonosa, Hevesi Róbert is megerősítette a hvg.hu-nak. „Másfél hónappal ezelőtt mondtuk fel rendkívüli hatállyal a tavaly szeptemberben megkötött szerződést. Értesültem Gyetván Sylvia letartóztatásáról, s a cég ellen indult büntetőeljárásról is. Sajnálom a történteket, de ennél többet nem szeretnék az ügyhöz hozzáfűzni.”

Szerettük volna az üggyel kapcsolatban a 2003-ban létrehozott Welting Kft. tulajdonosait is megkérdezni, ám a  a vállalkozás XIII. kerületi székhelyén senkit sem tudtunk elérni. A tudakozó sem tudott elérhetőséget adni, mondván, a megadott címre a cég nincs bejelentve. 

Csikász Brigitta

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.