2008. április. 23. 15:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 23. 15:47 Itthon

Az MSZP két év alatt elvesztette szavazói felét

A két évvel ezelőtti parlamenti választások óta 2,3-ról 3,4 millióra gyarapodott a Fidesz tábora, míg a szocialisták akkor még pár tízezerrel nagyobb bázisa egymilliót alig meghaladóvá zsugorodott - áll a Nézőpont Intézet ezer ember személyes megkérdezésével, március végén, április elején készített, a Heti Válasz internetes oldalán publikált felmérésben.

Az SZDSZ - szemben a 2006-os 352 ezerrel - most 224 ezer voksra számíthat, míg az MDF 273-ról 344 ezerre javított; a tavalyelőtt az MSZP-t választók éppen fele tenne most ugyanígy, míg százból 14-en a Fideszt, öten az MDF-et támogatnák, s csak egyetlen adná szavazatát az SZDSZ-re, miközben 15 százalék a nem szavazók, 13 a határozatlanok aránya - derül ki a kutatás összegzéséből. Az adatsor tanúsága szerint a polgárok 47 százaléka biztosan, míg 26 valószínűleg részt venne az egészségbiztosítás átalakításáról tartandó népszavazáson, ahol 77-19  arányban az igenek kerülnének többségbe.

A politikusok népszerűségi versenyét Kósa Lajos Fidesz-alelnök, Dávid Ibolya MDF-elnök és Sólyom László államfő vezeti: esetükben a válaszadók 75, 66, illetve 61 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szívesen látná a jövőben is fontos szerepet töltene be a közéletben; őket Orbán Viktor Fidesz-elnök 60, Szili Katalin házelnök 59 százalékkal követi, míg a lista utolsó három helyén Kóka János (23 százalék), Gyurcsány Ferenc (22 százalék) és Horváth Ágnes (13 százalék) áll.

A közvéleményben 43-14 arányban Fodor Gábor nyerné az SZDSZ elnökválasztását, míg "más személyt" 23 százalék látna szívesen a liberális párt élén. "A március 9-i népszavazási vereség elkezdett ráégni az MSZP-re. A papíron a vizitdíj, gondolatban a Gyurcsány-kormány ellen szavazókból áprilisra jórészt Fidesz-szimpatizánsok lettek" - olvasható a cikkben, amely szerint a népszavazás még csak pillanatfelvétel volt - a szocialisták gyors intézkedésekkel visszaszerezhették volna a Fideszre korábban soha nem szavazókat.

"Ehelyett elbizonytalanodás következett; koalíciós, majd kormányzati válság alakult ki. Gyurcsány Ferenc előbb az SZDSZ-t hagyta kiválni a kabinetből, majd ejtette adó- és egészségbiztosítási terveit. Mindennapossá vált, hogy párttársai nyilvánosan bírálják a miniszterelnököt", így az "új többségből" tehát a Fidesz "rendes többsége" lett - a Nézőpont Intézet szerint.

Hirdetés