2008. április. 08. 12:43 Utolsó frissítés: 2008. április. 08. 12:43 Itthon

A KDNP a pénztártörvény megsemmisítését kéri az Ab-től

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól (Ab) - mondta Semjén Zsolt, a párt elnök-frakcióvezetője kedden. Az ellenzéki párt kedden juttatja el beadványát az Alkotmánybírósághoz.

Amit a kormánykoalíció kitalált, az ellentétes a társadalom érdekeivel és sérti az emberek egészséghez való jogát - fogalmazott Semjén Zsolt. Emlékeztetett arra, hogy a KDNP a kezdetektől ellenezte a társadalombiztosítás üzleti alapokra helyezését és eddig is minden lehetséges eszközzel megpróbálták megakadályozni a törvény hatályba lépését.

A beadványban eljárásjogi okból támadják a törvényt, mert szerintük az Országgyűlés alkotmánysértő eljárásban fogadta el a jogszabályt, továbbá a dokumentum nemzetközi szerződésekbe ütközik. A képviselő kifejtette: elfogadhatatlan az eljárás, hogy "az utolsó pillanatban" került több mint száz módosító indítvány a képviselők elé, így ők nem tudták érdemben megvizsgálni azokat, továbbá ezen módosítók nem az úgynevezett koherencia zavarokat korrigálták, hanem "átformálták" a törvényt.

Salamon László kifejtette azt is, hogy az egészségbiztosítási törvény számos ponton ütközik egy 1927. évi genfi egyezménnyel, amelyet Magyarország 1928-ban ratifikált és még ma is hatályos. Az egyezmény 6. cikke szerint az egészségbiztosítást minden nyerészkedési célzat nélkül működő, vagy nem üzleti alapon működő intézményeknek kell ellátniuk - ismertette Salamon László.

A szocialisták az elképzelések szerint úgy változtatnának a pénztártörvényen, hogy abból kizárnák a magántőkét, és regionális alapon működő, száz százalékban állami tulajdonú pénztárakat hoznának létre.

Hirdetés
hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.