2008. március. 09. 21:08 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 09. 22:32 Itthon

Szerencsejáték: Fidesz kontra Veres

A Fidesz azt indítványozza, hogy 2009-től a Szerencsejáték Zrt.-nek játékadó címén a költségvetésbe befizetett 41 milliárd forintjából 11 milliárdot a felsőoktatási, 30 milliárdot pedig egészségügyi fejlesztésekre fordítsák, a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlése miatt kieső bevételek pótlására. A pénzügyminiszter szerint az ellenzék nem talált új forrást a megszűnő bevételek pótlására.

© MTI
Navracsics Tibor, az ellenzéki párt frakcióvezetője vasárnap este bejelentette: a Fidesz törvényjavaslatot nyújt be annak érdekében, hogy a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlése miatt kieső bevételeket pótolni lehessen.

Az előterjesztést a Fidesz-KDNP öt politikusa, Orbán Viktor, Semjén Zsolt, Mikola István, Pokorni Zoltán és Varga Mihály jegyzi. 
 
A javaslat első része rendelkezik a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről, a második pedig a 2008-as költségevetés módosításával arra tesz indítványt, hogy az emiatt kieső bevételeket idén több minisztérium kommunikációs és marketingforrásaiból fedezzék. A javaslat harmadik része foglalkozik a Szerencsejáték Zrt. játékadó címén befizetett 41 milliárdjának elosztásával felsőoktatási, illetve egészségügyi fejlesztésekre.

Veres: az ellenzék nem talált forrást a kieső bevételek pótlására

A játékadó-bevétel nem új bevételi forrás, hanem a mindenkori éves költségvetés részét képező adónem, azaz az ellenzék nem talált új forrást a megszűnő intézményi és vállalkozói bevételek pótlására - mondta Veres János vasárnap este.

Veres szerint a játékadó mintegy 70 milliárd forintos összegéből finanszíroznak sporttámogatásokat, gyermekintézményeket, nyugdíjakat, önkormányzatokat, iskolákat, és óvodákat. "Azaz, ha valaki ezt a pénzt még egyszer el akarja költeni, akkor el kellene venni ezektől a felhasználási céloktól" - fűzte hozzá.

Megerősítette: miután az Alkotmánybíróság kimondta, hogy a népszavazáson szereplő tételek nem képezik a költségvetés részét, ezért lehetőség és forrás sincs a kieső bevételek költségvetési pótlására.

"A magyar költségvetésből nem lehet új kiadási célokat megjelölni többletbevételek nélkül, hiszen ezzel vagy a költségvetési hiányt növelnénk, vagy más, az említett kiadási célokra fordítanánk kevesebbet" - mondta.

Hirdetés