2008. március. 06. 18:03 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 06. 17:50 Itthon

Horváth: ha az igenek győznek, megkíméljük az egészségügyi ágazatot

Az Egészségügyi Minisztérium a lehető leghamarabb törvénymódosítást kezdeményez a vizitdíj eltörlésére, amennyiben a március 9-i népszavazáson a lakosság többsége a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése mellett voksolna - közölte Horváth Ágnes tárcavezető csütörtökön budapesti sajtótájékoztatóján.

Az Egészségügyi Minisztérium a lehető leghamarabb törvénymódosítást kezdeményez a vizitdíj eltörlésére, amennyiben a március 9-i népszavazáson a lakosság többsége a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése mellett voksolna - közölte Horváth Ágnes tárcavezető csütörtökön budapesti sajtótájékoztatóján.

Az orvosok és a betegek közötti konfliktusok elkerülése érdekében kellene minél hamarabb törvényt módosítani, azonban bízik abban, hogy erre nem kerül sor.

"Amennyiben az igenek győznek - remélem nem így fog történni - akkor az egészségügyi tárca mielőbb lépést tervez azért, hogy megkíméljük az egészségügyi ágazatot attól a konfliktustól, amit a december 31-ig fizetendő vizitdíj és kórházi napdíj jelentene" - fogalmazott.

Az egész egészségügyi rendszert kell átalakítani, ha a díjak eltörlésére szavaznak az emberek - mondta. Feltette a kérdést, hogy mi lesz a házi gyermekorvosok kompenzációjával, mi lesz azokkal, akik megemelt szociális juttatásként kapták meg a vizitdíj összegét, amely kompenzáció ötmilliárd forintot tett ki. "Kezdjen el a kormány visszaszedegetni az emberektől 300 forintokat azért, mert megszűnt a vizitdíj?" - tette fel a kérdést a szakminiszter. Hozzátette: a vizitdíj pótlására nem lát lehetőséget, az adókat és a járulékokat sem emelik meg azért, hogy pótolják a díjak eltörléséből adódó pénzkiesést.

Horváth Ágnes ezzel reflektált a Magyar Orvosi Kamara elnöke egy kereskedelmi rádióban elhangzott kijelentésére. A tárcavezető szerint Éger István azt mondta, a díjak kieséséből adódó hiányt járulékemeléssel kellene pótolni. Az egészségügyi miniszter emlékeztetett arra, hogy elindult a társadalmi vita a kormány adócsökkentési elképzeléseiről. "Elképesztő felelőtlenségnek" tartja a miniszter, hogy Éger István az adóemelés álígéretével próbálja megnyugtatni az orvosokat.

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta, a Fidesz készen áll arra, hogy a népszavazás után benyújtsa az Országgyűlésnek azokat a törvényjavaslatokat, amelyek rendelkeznek a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről, illetve arról, hogy az egészségügy és az oktatás visszakapja azt a pénzt, amit a kormány elvett ettől a két területtől. Kiemelte: a vizitdíjjal nem nőtt a háziorvosok bevétele, ugyanis a kormány elvette a háziorvosoknak járó pénz egy részét azzal, hogy nem emelte a kártyapénzt, illetve elvette az eszközfejlesztési hozzájárulást.
 
A kormánynak ezért a vizitdíj eltörlése után egyszerű dolga lesz: ahogyan a pénzt elvették a háziorvosoktól és az egészségügytől, majd vissza kell adniuk - tette hozzá. Hangsúlyozta: 2006-ban közmegegyezés volt arról, hogy nem lesz fizetős az egészségügy, a kormány azonban ezt a közmegegyezést felrúgva vezette be a vizitdíjat és a kórházi napidíjat.
 
Az ellenzéki pártszóvivő szerint a kormány szándéka világos: meg akarja emelni a vizitdíjat és a kórházi napidíjat. Mint mondta, a legegyértelműbben Horváth Ágnes árulta el ezt szándékot, hiszen az egészségügyi miniszter a Navracsics Tibor fideszes frakcióvezetőnek írt levelében azzal érvelt, hogy 60 milliárd forintos bevétel esne ki a két díj eltörlése esetén, miközben idén csak 17,3 milliárdos bevételt terveztek. Megjegyezte: 60 milliárd csak úgy jöhet össze, ha előtte jócskán megemelik a vizitdíjat és a kórházi napidíjat. A Fidesz szerint a kormány nem csak eltörölheti a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, hanem magakadályozhatja azt is, hogy a kormány megemelje ezeket.

Hirdetés
Élet+Stílus Pálúr Krisztina 2025. január. 16. 18:16

Egy milliárdos emberkísérlete a Netflixen: a techvállalkozó, aki vagyonokat költ arra, hogy újra 18 éves legyen

Bryan Johnson két évvel ezelőtt robbant be a köztudatba azzal, hogy vállalta, időt és pénzt nem sajnálva, saját magán kísérletezve próbálja kideríteni, képes-e visszafiatalodni. Nem ő az egyetlen, aki techvállalkozóként megszállottja az örök életnek vagy fiatalságnak, és csak idő kérdése volt, mikor forgatnak róla is dokumentumfilmet.