Különös figurák az ellen-Operabálon - videó
Csupán néhány tucat embert tudott mozgósítani az Attac antiglobalista szervezet az ellen-Operabálra. Közöttük is furcsa figurák tűntek fel: nemzeti radikálisok éppúgy, mint a baloldali diktatúra újbóli bevezetésére áhítozó szélsőbalosok. Jót vitatkoztak egymással, miközben az Operabál programját semmi sem zavarta.
Ételosztás © Szegő Péter |
Benyik Mátyás, az ATTAC Magyarország elnöke a hvg.hu-nak azt mondta: rendezvényük alapvetően rendszerkritika, nem pedig kormánybuktató tüntetés. A globalizáció és a nyitott piac súlyos társadalmi problémákat, sokak számára elszegényedést hozott – mondta –, ezért a tüntetéssel fel akarják hívni a közvélemény figyelmét a társadalom másik pólusára, a rendszerváltás veszteseire. A korábban kiépült szociális ellátórendszert meg kellene menteni, a leszakadt térségek felemelkedéséért pedig tennie kéne a politikának – fűzte hozzá.
Az ellen-Operabálon megjelent néhány, az általuk hordott jelképek alapján nemzeti radikálisnak tűnő személy. Arra a kérdésre, hogy miért jelentek meg egy baloldali tüntetésen, egy nő azt válaszolta, hogy mindenütt ott vannak, ahol „a nép mellett emelik fel a szavukat”. Az illető hölgy teli torokból énekelte végig az Internacionálét – ami egyébként a KFT Bál az operában és az Edda Művek Elhagyom a várost című száma között csendült föl. Egy – szintén nemzeti radikálisnak tűnő – férfi nem volt hajlandó válaszolni a hvg.hu kérdésére, hogy miért sípol folyamatosan.
Azután, mindenki csodálkozására, megjelent Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője, a Kossuth téri tüntetések egyik fő szervezője. Gonda azzal magyarázta jövetelét, hogy „szimpatizál azokkal, akik a társadalmi igazságosság és a szociális érzékenység mellett demonstrálnak”. Félelmének adott hangot, hogy „a magyarok az észak-amerikai indiánok sorsára jutnak”.
Gonda és Benyik vitája © Szegő Péter |
Indrea Józsefnek ezután másirányú elfoglaltsága akadt: a szónoki hangszórót a szemközti Opera felé irányítva kiabálta: „Az Operát meggyaláztátok, tizenkilenc évig éltetek a nyakunkon, tönkretettétek a szociális hálót, leszegényítettétek a nép háromnegyedét! Szégyelljétek magatokat!” A hvg.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy politikai példaképei a francia forradalom veszettjei, tehát a „jakobinusokon is túl” pozicionálja önmagát. Szerinte Magyarországon nem fasiszta veszély van, hanem fasizmus, ami a privatizált munkahelyeken jelenik meg. Leszögezte: egy most vasárnapi választáson csakis a Vajnai Attila féle Munkáspárt 2006-ra szavazna, mert a Thürmer Gyula vezette Magyar Kommunista Munkáspárt „lepaktált a szélsőjobbal”.
Tüntető vörös zászlóval © Szegő Péter |
Közben gépről szólt a zene, és összegyűlt pár tucat ember, főleg fiatalok. Többek közt Bikini-, Korál-, LGT- és John Lennon-szerzemények csendültek föl. A rockzenét játszó, négytagú Kaukázus is a virtuális színpadra lépett, zárásként pedig az egy szál gitárral önmagát kísérő Nemes András produkciója következett, nyomdafestéket nem mindig tűrő szöveggel.
Szegő Péter